W energetykę, w tym jądrową, Polska zainwestuje ponad 100 mld zł do lat 20. XXI wieku - powiedział w środę premier Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloku energetycznego Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych.

Tusk określił, że to "wielki początek przyszłości polskiej energetyki". "Mówimy dzisiaj o 6 mld zł, które będą pracowały tutaj w Kozienicach, będą dawały miejsca pracy, ale tak naprawdę mówimy o rozpoczęciu wielkiej fali inwestycji w polskiej energetyce, która wspólnie z naszymi planami dotyczącymi energetyki jądrowej przekroczy na początku lat 20. ponad 100 mld zł" - powiedział premier.

"To daje wyobrażenie o potędze tych marzeń, które dzisiaj zmieniają się w realny plan działania" - mówił Tusk.

Szef rządu podkreślił, że inwestycja w Kozienicach jest bardzo ważna dla całego regionu, powstają nowe miejsca pracy.

Premier wskazał, że osiem inwestycji dotyczy bloków energetycznych. "Do tego dochodzi dokończenie terminalu LNG, gazociągi, magazyny na gaz, interkonektory - nie tylko z Litwą, także z innymi krajami" - powiedział premier.

"W sumie tylko w bloki energetyczne będziemy inwestowali ok. 40 mld zł. Ruszyły lub ruszają w najbliższym czasie wielkie inwestycje w Opolu, Jaworznie, Blachowni, Puławach, Stalowej Woli, tu w Kozienicach" - powiedział Tusk podczas briefingu dziennikarzom. Podkreślił, że rządowy plan energetyczny to nie tylko miejsca pracy i "wielki impuls inwestycyjny szczególnie ważny w tych trudnych latach, ale to także realne bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo energetyczne".

Premier zaznaczył, że Kozienice stają się najnowocześniejszą elektrownią, liderem energetycznym w skali kraju. "Energia jest kluczem do dzisiejszej polityki i w Polsce, i w Europie i na świecie. Dlatego te inwestycje mają wymiar strategiczny" - zaznaczył.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski przypomniał, że w najbliższych latach ma być realizowanych w sumie 8 dużych projektów. "W połowie będą to projekty budowy nowych elektrowni w oparciu o nasze tradycyjne źródło, czyli węgiel. Ale już nowe projekty - cztery projekty - będą realizowane w oparciu o gaz ziemny - to jest zupełnie nowe otwarcie w polskiej energetyce, czyli produkcji niskoemisyjnej energii w oparciu o gaz" - powiedział dziennikarzom Budzanowski.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, że rozwój polskiej energetyki jest niezbędnym warunkiem rozwoju Polski nowoczesnej, silnej, gospodarczo zdolnej do realizacji marzeń. Jak dodała, Polska zaczyna taki projekt, gdy wiele gospodarek przeżywa stagnację, a nawet recesję. To symbol działania na przekór pesymizmowi, to także skok cywilizacyjny - mówiła.

Prezes spółki Enea Wytwarzanie Krzysztof Zborowski mówił, że nowy blok zapewni nieprzerwany dopływ energii w czasach, gdy trzeba będzie wyłączać stare bloki. "Teraz polska energetyka przechodzi na nową jakość, buduje blok spalający mniej węgla i emitujący o 20 proc. mniej CO2. Bardziej przyjazny dla środowiska, czego dowodem jest, że nie mieliśmy tu ani jednego protestu organizacji ekologicznych" - podkreślił. Zaznaczył, że blok nie powstałby, gdyby nie polityka rządu i pomoc dla Polimexu, dzięki której firma mogła wejść w konsorcjum z Hitachi.

Prezes Enea Wytwarzanie powiedział, że za 58 miesięcy z nowego bloku popłynie prąd. Jego zdaniem inwestycja zwiększy moce wytwórcze Enea Wytwarzanie, która w 2017 r. będzie dostarczać prąd do co 9. mieszkańca Polski. "Nowy blok będzie ważnym stabilizatorem wpisującym się w system krajowego bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył.

"W ramach kontraktu Hitachi Power Europe dostarczy kompletny kocioł wraz z nadrzędnym oprzyrządowaniem, sterowaniem oraz wyposażeniem pomocniczym. Spółki należące do grupy Hitachi dostarczą również turbinę parową wraz z powiązanymi komponentami oraz system odsiarczania spalin. Ponadto, przy realizacji naszego pierwszego projektu energetycznego w Polsce, chcemy nawiązać szeroką współpracę z tutejszymi podwykonawcami. Dlatego rozważamy również strategiczne inwestycje w lokalne firmy, które będą podzielały naszą wizję dostarczania najlepszych rozwiązań dla sektora energetycznego" - powiedział wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH dr Matthias Jochem.

Nowy blok w Kozienicach ma być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Będzie to blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW i sprawności 45,6 proc. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2017 r. Inwestorem jest spółka Enea; koszt inwestycji to około 6,4 mld zł brutto.

Pierwsze prace na terenie budowy nowego bloku ruszyły pod koniec października.

Należąca do Enei Elektrownia Kozienice to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.