Posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która miała inaczej definiować dostawcę. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 298 posłów, 152 było przeciw, żaden się nie wstrzymał.
Ustawa wprowadza obowiązek dołączania do produktów wykorzystujących energię (przy wprowadzaniu tych urządzeń do obrotu lub oddawaniu ich do użytku) etykiet i kart produktu, sporządzonych w języku polskim, które będą zawierały informacje o klasie efektywności energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii i poziomie hałasu. Obowiązkowe etykietowanie produktu ma zapewnić racjonalne zużycie energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Etykietą będzie nalepka lub tabliczka zawierająca informacje o klasie efektywności energetycznej oraz innych podstawowych zasobach zużywanych przez dany produkt wykorzystujący energię.
Konsekwencją nowego prawa ma być zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie efektywności energetycznej produktów. Według rządu nowe przepisy przyczynią się także do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw przez stymulowania ich do podejmowania działań na rzecz ograniczenia zużycia energii.
Producenci i dystrybutorzy będą zmuszeni zamieszczać na produktach informacje o zużyciu energii. Wprowadzony też będzie obowiązek informowania o klasie energetycznej produktów wykorzystywanych w reklamie - w prasie, telewizji czy w internecie.
Zastosowanie nowych przepisów przez producentów i dystrybutorów będzie monitorował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Funkcje kontrolne powierzone będą wojewódzkim inspektorom Inspekcji Handlowej oraz prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Ustawa będzie w pełni implementowała postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2010 r.
W polskim prawodawstwie kwestie etykietowania są obecnie uregulowane przepisami Prawa energetycznego z 1997 r.