statystyki

USA podpiszą z Polską umowę na budowę elektrowni atomowej nad Wisłą

autor: Julita Żylińska, Magdalena Cedro19.10.2020, 08:10; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:14
Największy znak zapytania to finansowanie inwestycji

Największy znak zapytania to finansowanie inwestycjiźródło: ShutterStock

W poniedziałek ma zostać podpisana polsko-amerykańska umowa o współpracy w budowie elektrowni atomowej nad Wisłą

Na marginesie poniedziałkowego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette’em. Podczas niej sekretarz Brouillette podpisze umowę o współpracy między rządami RP i USA w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Taką informację potwierdził nam Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Jeszcze w tym tygodniu, po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez Amerykanów, swój podpis złoży pod nią minister Naimski. Porozumienie zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych stwierdzających ten fakt. W umowie zapisano, że w ciągu półtora roku od podpisania Polska i USA wspólnie przygotują raport, na którego podstawie Warszawa podejmie decyzję o ostatecznym wyborze partnera do budowy elektrowni atomowej. W tym czasie czołowe amerykańskie cywilne firmy z tego sektora przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe. Równolegle przedstawiciele obu rządów wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi mają też przygotować opcje finansowania budowy elektrowni.

Dyplomatyczne wysiłki na rzecz podpisania umowy wzmogły się po czerwcowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Dokument został w połowie sierpnia parafowany przez Naimskiego i sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo przy okazji jego wizyty w Polsce. Według najnowszych planów rząd planuje budowę elektrowni atomowej o mocy 6–9 GW. Bloki miałyby być uruchamiane po kolei w latach 2033–2043, by pracować przez kolejne 80–100 lat. Zakłada się wybór jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą konkretnej technologii. W najnowszym projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. potrzebne do tego nakłady oszacowano na ok. 150 mld zł.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie