statystyki

Farmy wiatrowe na Bałtku: Jest szansa na miliardowe zamówienia

autor: Julita Żylińska06.07.2020, 09:46; Aktualizacja: 06.07.2020, 10:04
5047 turbin było w Europie na koniec 2019 r.

5047 turbin było w Europie na koniec 2019 r.źródło: ShutterStock

Polscy przedsiębiorcy już zabiegają o udział w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Pod koniec roku ma być podpisane porozumienie, które może zapewnić im miliardowe zamówienia.

Koszt budowy polskiej energetyki wiatrowej na morzu szacowany jest nawet na 120 mld zł. Dotąd wydano już kilkanaście koncesji na budowę sztucznych wysp pod wiatraki na polskim Bałtyku, a na rozpatrzenie czeka wiele kolejnych wniosków. Ministerstwo Klimatu ocenia, że morska energetyka wiatrowa może osiągnąć moc 5,9 GW do 2030 r. i 8‒10 GW do 2035 r.

W Wielkiej Brytanii, by zapewnić local content, czyli udział krajowych producentów i dostawców usług w inwestycji, podpisano sector deal, czyli umowę sektorową między rządem, inwestorami i rodzimymi przedsiębiorcami. Podobną ścieżką idzie Polska. 1 lipca przedstawiciele ministerstw Klimatu, Aktywów Państwowych, Obrony Narodowej i Gospodarki Morskiej oraz przedsiębiorcy (reprezentowani przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ‒ PSEW i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej ‒ PTMEW) podpisali list intencyjny o współpracy. Rezultatem ma być wypracowanie i podpisanie umowy sektorowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie można prawnie zobowiązać inwestorów do zakupów u polskich dostawców, byłoby to niezgodne m.in. z prawem unijnym, ale przedstawiciele branży uważają, że wszystkim będzie zależeć na przestrzeganiu ustalonych zasad.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie