statystyki

Orlen nie ma partnera do wiatraków

autor: Julita Żylińska27.01.2020, 11:30; Aktualizacja: 27.01.2020, 11:42
farmy wiatrowe

farmy wiatroweźródło: ShutterStock

Koncern powinien wybrać inwestora do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku na przełomie marca i kwietnia. Wcześniej zapowiadał początek tego roku.

– Rozmawiamy z kilkoma firmami, planujemy sfinalizowanie rozmów i wybór inwestora na przełomie I i II kwartału – mówi DGP źródło zbliżone do paliwowej spółki. W grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla DGP prezes Orlenu Daniel Obajtek mówił, że zależy mu przede wszystkim na wyłonieniu „tego najlepszego”. Wspominał, że na liście są nie tylko firmy europejskie, lecz także spoza kontynentu. Jak zapewniał, przedłużenie procesu wyboru nie opóźni prac nad projektem.

Inwestor miałby zapewnić zarówno kapitał, jak i know-how oraz mieć nie więcej niż 49 proc. udziałów w projekcie. Państwowa spółka chce zachować nad nim kontrolę. Orlen zapowiadał też na ten rok złożenie dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwoleń środowiskowych. Od początku ubiegłego roku badania m.in. wietrzności prowadzi należąca do grupy spółka Baltic Power, która posiada koncesję na farmę wiatrową na Bałtyku o mocy do 1200 MW.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ona(2020-01-28 02:04) Zgłoś naruszenie 00

    Należy wybrać firmę z Polski, w końcu Orlen to głównie środki ze Skarbu Państwa, pieniądze zostaną w Polsce, ludzie będą mieli pracę....ale pewnie wyjdzie jak zwykle...wiadomo jak

    Odpowiedz
  • bywalec(2020-01-29 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    inwestorami farm wiatrowych są koncerny energetyczne, Orlen powinien się dogadać z jakimś polskim koncernem, i tak budowę farmy morskiej zaczyna się od budowy infrastruktury na lądzie- podstacje, przyłącza do sieci itd. dopiero potem wiatraki na morzu i połączenia kablowe. W gdańsku są wie firmy które potrafią budować wieże do elektrowni wiatrowych ale lądowych, trzeba by je doposażyć ...nie udało się niestety uruchomić produkcji blach na te wież w Polsce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie