Żylińska: Strategia na węgiel przegrała z wyborami [OPINIA]

autor: Julita Żylińska12.05.2020, 10:34; Aktualizacja: 12.05.2020, 10:34
Julita Żylińska

Julita Żylińskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: mat. prasowe

Pomysłu na nierentowne kopalnie potrzebują nie tylko spółki górnicze, ale i trapione niską wyceną na giełdzie spółki energetyczne. I jedni, i drudzy zdają się ostatnio pospieszać resort aktywów w sprawie nowego modelu dla tych sektorów.

Branża zaczyna się chyba niecierpliwić, czego sygnałem może być wywiad prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego dla dziennikarzy Bloomberga (z 30 kwietnia). Wyręczył on w nim niejako resort klimatu, prognozując datę polskiego coalexitu, czyli odejścia od węgla (20–25 lat), oraz resort aktywów, mówiąc o tym, że rozsądną opcją byłoby umieszczenie w jednej państwowej spółce aktywów węglowych energetyki. Gdyby powstał tzw. Polski Węgiel, spółki energetyczne mogłyby zostać uwolnione od udziałów w pogrążonej w kłopotach PGG. Dąbrowski najwyraźniej spodziewa się też konsolidacji spółek energetycznych w jeden podmiot w dłuższej perspektywie. Jak pisze Bloomberg, kapitalizacja rynkowa czterech polskich grup energetycznych jest prawie trzy razy mniejsza niż czeskiego CEZ. Choć w praktyce po przejęciu Energi przez Orlen mamy trzy grupy energetyczne i jeden koncern multienergetyczny.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie