statystyki

Żylińska: Czy energetyka stanie się zakładnikiem pandemii koronawirusa? [OPINIA]

autor: Julita Żylińska31.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 31.03.2020, 08:04
Julita Żylińska

Julita Żylińskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: mat. prasowe

W najbliższych dniach spółki energetyczne opublikują ostateczne wyniki za 2019 r. W grudniu epidemia koronawirusa stawiała dopiero pierwsze kroki i nie wiadomo było, w jakim stopniu zaszkodzi Polsce. Teraz wicepremier Jacek Sasin wymienia ten sektor wśród tych, które bardzo mocno tracą na kryzysie wywołanym wirusem z Wuhan. Jak się dowiedzieliśmy, w resorcie prowadzone są prace i analizy związane z możliwymi środkami zaradczymi.

Ale i bez pandemii polskiej energetyce nie brakowało kłopotów. Wystarczy wymienić obciążenie górnictwem, konieczność mitygowania podwyżek cen prądu czy niepewność inwestorów co do zielonej transformacji. Dodatkowo i tak słabym notowaniom na giełdzie szkodziły zapowiedzi realizacji „brudnych” projektów, takich jak odkrywka węgla brunatnego w Złoczewie (rzucał je m.in. były już wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik ds. górnictwa Adam Gawęda). Do tego skonsolidowane wyniki netto grup energetycznych za 2019 r. będą obciążone odpisem aktualizującym wartość aktywów Polskiej Grupy Górniczej. Według szacunków ujemny wpływ tego odpisu tylko w przypadku PGE ma wynieść 79 mln zł, choć ma on nie wpłynąć na wynik EBITDA. Sytuacja zawalonej węglem PGG raczej szybko się nie poprawi, można się więc spodziewać dalszych kłopotów dla jej udziałowców (m.in. PGE, Enea, Energa i PGNiG). Jest też i Tauron, który ma trzy kopalnie na własnym bilansie. Na początku marca spółka ta zdecydowała o utworzeniu odpisów w wysokości 914 mln zł netto – w ich wyniku zysk netto grupy za 2019 r. ma być niższy o 741 mln zł.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie