statystyki

Ogromny spadek sprzedaży paliw i prądu. To był czarny kwartał dla koncernów energetycznych

autor: Julita Żylińska, Marceli Sommer14.05.2020, 07:15; Aktualizacja: 14.05.2020, 07:29
Paliwo

Gorsze wyniki producentów prądu wynikały ze zmniejszenia zapotrzebowania z powodu cieplejszej zimy i pandemiiźródło: ShutterStock

Zamrożenie przez koronawirusa globalnej gospodarki spowodowało ogromny spadek sprzedaży paliw i zapotrzebowania na prąd. Niektórzy tracą na tym miliardy.

Najboleśniej turbulencje na światowych rynkach dotknęły koncerny naftowe. Niemal wszyscy liderzy sektora wykazali znaczące obniżenie kluczowych wskaźników, a większość z nich zakończyła pierwsze trzy miesiące 2020 r. ze stratą rzędu od kilkudziesięciu milionów do kilku miliardów dolarów.

Kumulacja przyczyn

Pandemia COVID-19 i wprowadzane na całym świecie obostrzenia doprowadziły do załamania popytu na paliwa kopalne oraz spadku zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo sytuację na rynku zaostrzyła wojna cenowa eksporterów ropy po tym, jak w marcu krajom zrzeszonym w OPEC+ nie udało się dogadać w sprawie ograniczenia produkcji surowca.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie