Prof. Nowak: Naszym celem powinien być awans do grupy gospodarek zależnych od kapitału ludzkiego [WYWIAD]

autor: Sebastian Stodolak21.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.02.2020, 09:03
Ekonomia, gospodarka, biznes

Proszę sobie jednak wyobrazić, co by było, gdyby Chiny były dzisiaj demokracją à la UE. Zanim po roku zdecydowano by się działać, świat pogrążyłby się w pandemii.źródło: ShutterStock

Dobrze, że jesteśmy częścią światowego łańcucha wartości. Ale naszym celem powinien być awans do grupy gospodarek zależnych od kapitału ludzkiego i wysokiego poziomu innowacyjności.

Obserwuje pan rozwój sytuacji w Chinach?

Oczywiście.

Czy ktoś przewidział, że światową gospodarką wstrząśnie nietoperz, bo to zwierzę wskazuje się jako źródło epidemii koronawirusa?

Nie. To przecież czarny łabędź, o którym pisał Nassim Taleb. A więc sytuacja o nikłym prawdopodobieństwie, nie do przewidzenia. Trudno być na coś takiego gotowym.

A jednak z dnia na dzień Chiny poddały 60 mln swoich obywateli kwarantannie i zamknęły miasta. Czy wyobraża pan sobie równie zdecydowane działania w reakcji na wybuch epidemii w którymś z państw UE?

Myślę, że w razie poważnego zagrożenia życia obywatele UE mogliby się zgodzić na tak daleko idące ograniczenie swobód i radykalne środki.

Czy byłoby to proceduralnie możliwe? Unia to demokracja, w której wszystko trzeba omówić i przegłosować.

Prowadzę ze studentami zajęcia, podczas których analizujemy kwestię kosztów, jakie gospodarka UE ponosi w związku z powolnością procedur i decyzji. Gdyby patrzeć na sprawę czysto ekonomicznie, należałoby rozglądać się za absolutnym władcą oświeconym, bo przecież, jeśli decyzje „szybko podejmujesz, dwa razy zyskujesz”. Ale dla Europy to trudne do wyobrażenia, bo oprócz perspektyw ekonomicznych istnieją inne. One każą dojść do wniosku, że choć powolność demokratycznego procesu decyzyjnego jest kosztem, to długofalowo jest też gwarantem rozsądku tych decyzji i tego, że będą respektowane zdania i interesy wszystkich zainteresowanych.

Proszę sobie jednak wyobrazić, co by było, gdyby Chiny były dzisiaj demokracją à la UE. Zanim po roku zdecydowano by się działać, świat pogrążyłby się w pandemii.

To czysta spekulacja.

Wspaniała zachodnia demokracja liberalna blednie w porównaniu do ustrojów krajów azjatyckich. Nie daje wzrostu gospodarczego, nie umiałaby sobie poradzić z nagłą epidemią, dominują w niej pyszałkowaci elitaryści albo populiści, a nie merytokraci. Jaka jest jej przyszłość?

Jestem optymistą. Europa ma przed sobą dobrą przyszłość. Politycznie rzecz biorąc, także Azja, choć nie cała i mimo historycznej specyfiki, to jednak ewoluuje w stronę zachodnioeuropejskiej demokracji. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał, za 20–30 lat różnice będą jeszcze mniejsze. Przyczyna jest prosta: dostęp do informacji. Już nie da się odciąć od niego obywateli, nawet stosując cenzurę internetu czy dominację ideologiczną.

Azjaci dowiedzieli się, że mają prawa i że władza ma je szanować?

Azjaci to zbyt duża generalizacja. Ale widzę, że chińscy naukowcy, którzy odbyli studia w Europie czy w USA, importują do ojczyzny niektóre zachodnie idee, także w politycznym sensie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • pueta.(2020-02-21 12:19) Zgłoś naruszenie 244

  Profesorów mamy wielu / Wyuczonych w PRLu /I dlatego więc kochani / Wiedza ich jest dziś do ,,bani,, /Ich opinie na tematy / Są jak komfort z kurnej chaty / Lepiej wsłuchać się w Prezesa /Choć jest niski , jest jak cesarz /On mądrością wciąż się dzieli /I pouczy i rozśmieli /Powie jak nam żyć potrzeba /Da pińć stówek, kromkę chleba /Drogę w światłość nam pokaże /Bo jest wielkim dygnitarzem /On jednoczy Naród Polski /Razem miasta są i wioski /Ludzie bardzo się kochają /Jemu wszystko zawdzięczają /A na koniec płęta taka / Dajcie w d**ę mi kopniaka /:-)

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-02-21 09:56) Zgłoś naruszenie 123

  A jakiż my mamy kapitał ludzki? Tabuny przewalających sie po ulicach niedouczonych leni , oraz innych katechetów , "organizatorów" produkcji i zarządzania , socjologów, psychologów historyków (nie umiejących wyciągać wniosków z poprzednich błędów) itp. po pseudowyższych szkółkach typu UCZELNIA ojca dyrektora. Z czym do produkcji dóbr materialnych ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jurek4(2020-02-21 11:51) Zgłoś naruszenie 101

  Kapitał ludzki (tzw. wykształciuchy) wieją z tego kraju jak tylko mogą. Możecie sobie pomarzyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dolejlama(2020-02-21 08:19) Zgłoś naruszenie 71

  Czy co? Powrót do ekonomii, którą wpajano w końcówce XX w., że rolnictwo be, przemysł be, tylko usługi the best.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2020-02-21 12:40) Zgłoś naruszenie 72

  Człowiek jest istotą ludzką , a nie kapitałem którym można obracać i maksymalnie eksploatować po przykrywką dobra wspólnego . Człowieku z fetyszem tytułu , który próbujesz być opiniotwórczy dla mas.

  Odpowiedz
 • Ted(2020-02-21 09:21) Zgłoś naruszenie 60

  Czy ten Profesor ma jakieś imię? Nowaków jest wielu.

  Odpowiedz
 • Legart(2020-02-21 10:43) Zgłoś naruszenie 53

  Dobrze jest stawiać sobie cele szczytne. Lepiej - stawiać realistyczne. Nie stworzymy gospodarki opartej o kapitale ludzkim, bo go nie mamy. Najpierw trzeba go zbudować.

  Odpowiedz
 • ach(2020-02-21 13:43) Zgłoś naruszenie 41

  Mamy kapitał ludzki i to ogromny. Sami się niszczymy. Bez powodu nie było 3 rozbiorów. Teraz rządzi okupant watykański i jego kolaboranci - np. wykwalifikowani ludzie OrdoIuris. Rydzyk z ferajną robią już biznesy w Kanadzie. Kiedy następny rozbiór RP? z błogosławieństwem czarnej mafii. Dzieci dojnej zmiany już uciekają na zachód i USA. Sadząc po komentarzach to w kraju są sami durnie.

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2020-02-21 10:02) Zgłoś naruszenie 44

  Nie jestem optymistą co do przyszłości, w Europie nadchodzi czas zamieszek i wojen domowych zw. z przybyciem obcych, Rzym przerabiał to w końcu IV i V w. Jeżeli historia się powtórzy to islam zastąpi chrześcijaństwo /jak ono zastąpiło poprzednią religię a Europa pogrąży się w chaosie, Unia upadnie, podobnie waluta zw. euro.Nie ma pewności czy za 20 lat USA będą chciały ponownie interweniować na naszym kontynencie. Możliwe, że Polska będzie graniczyć z krajami islamskimi, tj. Niemcy na zachodzie, Turcja na południu i Rosja na wschodzie. Musimy w ciągu 20 lat zjednoczyć się z Ukrainą i Białorusią, zintegrować je z nami oraz bezwzględnie pozyskać broń atomową.

  Odpowiedz
 • Kontemplyta(2020-02-21 21:34) Zgłoś naruszenie 11

  Jesli azjatycki model politycznej organizacji jest taki dobry to dlaczego Chinczycy jedza tam nietoperze na surowo?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie