statystyki

Baca-Pogorzelska: Premier Morawiecki, cudotwórca, zamienił Dolny Śląsk na Górny

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.09.2019, 08:45; Aktualizacja: 25.09.2019, 08:50
Nieobecność Mateusza Morawieckiego w JSW i na targach pokazuje, że dystansuje się od węgla i obiera kierunek europejski

Nieobecność Mateusza Morawieckiego w JSW i na targach pokazuje, że dystansuje się od węgla i obiera kierunek europejskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło

Dziś premier miał otwierać nową kopalnię Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale zmienił plany. Obiecać w regionie zdążył już wszystko.

Wystawienie przez PiS Mateusza Morawieckiego jako „jedynki” na Górnym Śląsku będzie swoistym crash testem. I to wcale nie ze względu na konkurencję („jedynką” Koalicji Obywatelskiej będzie tam Borys Budka). Ślązacy bowiem pamiętają „ukrytą opcję niemiecką”, poza tym wolą „swoich” – górnicy zawsze domagają się ministra od węgla ze Śląska, a wyborcy chętniej oddają głosy na kandydatów ze swojego regionu, co po raz kolejny pokazały rekordowe wyniki w majowych eurowyborach Jerzego Buzka (Koalicja Europejska) i Jadwigi Wiśniewskiej (PiS).

– Cudotwórca. Ale jego bajki ludzie lubią – mówi o premierze szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski. – Ślązacy są mądrzy, w obietnice nikomu nie wierzą, bo konkrety jakiekolwiek będą po wyborach. I nieważne, że premier w grudniu podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach mówił, że odchodzimy od węgla, a teraz mówi, że to nasze czarne złoto – kwituje. Ale dodaje, że PO nagrabiła sobie na Śląsku bardziej i grabi dalej, uderzając w antywęglowe tony. – A że spadochroniarz? Samych tu takich mamy: Wanda Nowicka, Włodzimierz Czarzasty. Co począć? – mówi.

Morawiecki miał wziąć dziś udział w otwarciu kopalni Bzie-Dębina należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (pierwszy węgiel w 2022 r.) – to pierwsza kopalnia budowana w Polsce po 1994 r., gdy oddano do użytku Budryka w Ornontowicach. Miała być częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, ale z przyczyn logistycznych (byłby to za duży zakład) została wydzielona. JSW oficjalne zaproszenia rozesłała w ubiegłym tygodniu. Miało być nadanie imienia szybowi, wizualizacja zakładu i prezentacja sprzętu laserowego, a potem wizyta w Koksowni Radlin i projekt zielonej elektrociepłowni. W piątek JSW poinformowała, że premier z powodu innych obowiązków nie przyjedzie. Podobnie było na Targach Górniczych w Katowicach, gdy premier najpierw miał uczestniczyć w ich otwarciu, ale nie dojechał, a potem w zamknięciu (dla niego wydłużono godziny otwarcia wystawy), lecz również się nie pojawił.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie