statystyki

Baca-Pogorzelska: Premier Morawiecki, cudotwórca, zamienił Dolny Śląsk na Górny

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.09.2019, 08:45; Aktualizacja: 25.09.2019, 08:50
Nieobecność Mateusza Morawieckiego w JSW i na targach pokazuje, że dystansuje się od węgla i obiera kierunek europejski

Nieobecność Mateusza Morawieckiego w JSW i na targach pokazuje, że dystansuje się od węgla i obiera kierunek europejskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło

Dziś premier miał otwierać nową kopalnię Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale zmienił plany. Obiecać w regionie zdążył już wszystko.

Wystawienie przez PiS Mateusza Morawieckiego jako „jedynki” na Górnym Śląsku będzie swoistym crash testem. I to wcale nie ze względu na konkurencję („jedynką” Koalicji Obywatelskiej będzie tam Borys Budka). Ślązacy bowiem pamiętają „ukrytą opcję niemiecką”, poza tym wolą „swoich” – górnicy zawsze domagają się ministra od węgla ze Śląska, a wyborcy chętniej oddają głosy na kandydatów ze swojego regionu, co po raz kolejny pokazały rekordowe wyniki w majowych eurowyborach Jerzego Buzka (Koalicja Europejska) i Jadwigi Wiśniewskiej (PiS).

– Cudotwórca. Ale jego bajki ludzie lubią – mówi o premierze szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski. – Ślązacy są mądrzy, w obietnice nikomu nie wierzą, bo konkrety jakiekolwiek będą po wyborach. I nieważne, że premier w grudniu podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach mówił, że odchodzimy od węgla, a teraz mówi, że to nasze czarne złoto – kwituje. Ale dodaje, że PO nagrabiła sobie na Śląsku bardziej i grabi dalej, uderzając w antywęglowe tony. – A że spadochroniarz? Samych tu takich mamy: Wanda Nowicka, Włodzimierz Czarzasty. Co począć? – mówi.

Morawiecki miał wziąć dziś udział w otwarciu kopalni Bzie-Dębina należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (pierwszy węgiel w 2022 r.) – to pierwsza kopalnia budowana w Polsce po 1994 r., gdy oddano do użytku Budryka w Ornontowicach. Miała być częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, ale z przyczyn logistycznych (byłby to za duży zakład) została wydzielona. JSW oficjalne zaproszenia rozesłała w ubiegłym tygodniu. Miało być nadanie imienia szybowi, wizualizacja zakładu i prezentacja sprzętu laserowego, a potem wizyta w Koksowni Radlin i projekt zielonej elektrociepłowni. W piątek JSW poinformowała, że premier z powodu innych obowiązków nie przyjedzie. Podobnie było na Targach Górniczych w Katowicach, gdy premier najpierw miał uczestniczyć w ich otwarciu, ale nie dojechał, a potem w zamknięciu (dla niego wydłużono godziny otwarcia wystawy), lecz również się nie pojawił.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie