Komisja Europejska sprawdzi dopłaty dla pięciu ciepłowni

autor: Katarzyna Nocuń28.10.2019, 10:24; Aktualizacja: 28.10.2019, 10:24
Zasilane węglem systemy ciepłownicze z Podkarpacia miały dostać dotacje na modernizację ze środków europejskich. Jednak Komisja Europejska ma wątpliwości, czy pieniądze przyznano zgodnie z unijnym prawem.

Zasilane węglem systemy ciepłownicze z Podkarpacia miały dostać dotacje na modernizację ze środków europejskich. Jednak Komisja Europejska ma wątpliwości, czy pieniądze przyznano zgodnie z unijnym prawem.źródło: ShutterStock

Zasilane węglem systemy ciepłownicze z Podkarpacia miały dostać dotacje na modernizację ze środków europejskich. Jednak Komisja Europejska ma wątpliwości, czy pieniądze przyznano zgodnie z unijnym prawem. Dlatego wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu podstępowania dotyczącego dotacji dla ciepłowni uwidacznia trudną sytuację systemów ciepłowniczych, które przez lata nie były modernizowane i są wciąż zasilane głównie węglem. W związku z tym – jak oceniają analitycy – mniejsze miejscowości wkrótce staną przed problemem rosnących kosztów ciepła. Części ciepłowni grozi likwidacja.

Postępowanie wyjaśniające KE dotyczy pięciu systemów ciepłowniczych w południowo-wschodniej części kraju, w gminach: Tarnobrzeg, Ropczyce, Lesko, Dębica i Ustrzyki Dolne. I jak zaznaczono w komunikacie, przewidziano co prawda ich modernizację, między innymi rozbudowę rurociągów wokół istniejących ciepłowni, ale bez modernizacji samych zakładów. – Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy planowane wsparcie jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ nie odpowiada ono kryteriom „efektywnego systemu ciepłowniczego” określonym w dyrektywie efektywności energetycznej – czytamy. Chodzi o to, że ciepłownie, które miały dostać pieniądze na modernizację wykorzystują głównie kotły na węgiel. Komisja Europejska podkreśla, że wsparcie dla nieefektywnych systemów ciepłowniczych nie przyczyniłoby się do rozwiązania problemu mało wydajnej i zanieczyszczającej produkcji ciepła w sieciach centralnego ogrzewania, lecz przeciwnie, mogłoby prowadzić do utrwalenia tego problemu.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie