statystyki

Huta Częstochowa ruszy w październiku

autor: Karolina Baca-Pogorzelska23.09.2019, 08:13
Dotychczasowy właściciel, czyli ukraiński koncern ISD, nie poradził sobie na trudnym rynku. Jeden z powodów jego kłopotów to wysokie ceny energii elektrycznej – w Częstochowie działa elektryczny piec przetapiający złom, więc zużycie prądu jest tam bardzo wysokie.

Dotychczasowy właściciel, czyli ukraiński koncern ISD, nie poradził sobie na trudnym rynku. Jeden z powodów jego kłopotów to wysokie ceny energii elektrycznej – w Częstochowie działa elektryczny piec przetapiający złom, więc zużycie prądu jest tam bardzo wysokie.źródło: ShutterStock

Sunningwell, który został dzierżawcą upadającego zakładu, chce go wykupić w ciągu pół roku.

– Podpisaliśmy umowę dzierżawy na 12 miesięcy, czynsz wynosi 1,8 mln zł netto miesięcznie, mamy też prawo pierwokupu – mówi DGP Marek Frydrych, właściciel Sunning well, w Polsce kojarzony m.in. z planem zakupu od Engie elektrowni Połaniec, którą finalnie przejęła Enea. – Zatrudniamy wszystkich pracowników, a produkcję wznowimy w październiku – deklaruje.

Dzierżawca nie przejmuje wielomilionowych długów huty, w której produkcja z powodów finansowych została zatrzymana w maju. – To już sprawa syndyka i prawa upadłościowego. Jest masa upadłościowa i to ona będzie rozdzielona po sprzedaży zakładu. Dzierżawca jest po to, by przedsiębiorstwo nie pogrążyło się w całkowitym marazmie – tłumaczy Frydrych. Podtrzymuje plan zakupu częstochowskiego producenta blach. Kiedy? Według naszych informacji w ciągu sześciu miesięcy, ponieważ zakład wymaga inwestycji, by mógł dalej prosperować i mieć szansę na osiągnięcie pozytywnych wyników.

Wcześniej jednak syndyk musi przygotować nową wycenę. Kiedy? Nie wiadomo.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie