statystyki

Huta Częstochowa ruszy w październiku

autor: Karolina Baca-Pogorzelska23.09.2019, 08:13
Dotychczasowy właściciel, czyli ukraiński koncern ISD, nie poradził sobie na trudnym rynku. Jeden z powodów jego kłopotów to wysokie ceny energii elektrycznej – w Częstochowie działa elektryczny piec przetapiający złom, więc zużycie prądu jest tam bardzo wysokie.

Dotychczasowy właściciel, czyli ukraiński koncern ISD, nie poradził sobie na trudnym rynku. Jeden z powodów jego kłopotów to wysokie ceny energii elektrycznej – w Częstochowie działa elektryczny piec przetapiający złom, więc zużycie prądu jest tam bardzo wysokie.źródło: ShutterStock

Sunningwell, który został dzierżawcą upadającego zakładu, chce go wykupić w ciągu pół roku.

– Podpisaliśmy umowę dzierżawy na 12 miesięcy, czynsz wynosi 1,8 mln zł netto miesięcznie, mamy też prawo pierwokupu – mówi DGP Marek Frydrych, właściciel Sunning well, w Polsce kojarzony m.in. z planem zakupu od Engie elektrowni Połaniec, którą finalnie przejęła Enea. – Zatrudniamy wszystkich pracowników, a produkcję wznowimy w październiku – deklaruje.

Dzierżawca nie przejmuje wielomilionowych długów huty, w której produkcja z powodów finansowych została zatrzymana w maju. – To już sprawa syndyka i prawa upadłościowego. Jest masa upadłościowa i to ona będzie rozdzielona po sprzedaży zakładu. Dzierżawca jest po to, by przedsiębiorstwo nie pogrążyło się w całkowitym marazmie – tłumaczy Frydrych. Podtrzymuje plan zakupu częstochowskiego producenta blach. Kiedy? Według naszych informacji w ciągu sześciu miesięcy, ponieważ zakład wymaga inwestycji, by mógł dalej prosperować i mieć szansę na osiągnięcie pozytywnych wyników.

Wcześniej jednak syndyk musi przygotować nową wycenę. Kiedy? Nie wiadomo.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie