Nie tylko Hindusi są zainteresowani Hutą Częstochowa

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.08.2019, 08:33; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:36
25 mld dol. tyle wynoszą roczne przychody Liberty House

25 mld dol. tyle wynoszą roczne przychody Liberty Houseźródło: Inne

Ponad 200 mln zł za upadający zakład chce zapłacić koncern Liberty House. Około 230 mln zł oferuje Sunningwell Marka Frydrycha.

Do piątku zostały złożone trzy oferty na zakup lub dzierżawę bankrutującego zakładu wraz z walcownią i stalownią – łącznie zatrudniają one ponad 1200 osób, którym po zgłoszeniu wniosku o upadłość przez dotychczasowego ukraińskiego właściciela grozi utrata pracy. Pierwsza pochodzi od firmy Sunningwell Marka Frydrycha. Druga od indyjskiej grupy Liberty. W piątek propozycję dzierżawy złożył Cognor kontrolowany przez Przemysława Sztuczkowskiego (giełdowa kapitalizacja spółki jest niższa niż wycena huty). Ostatnia z ofert ma najmniejsze szanse w momencie, gdy są propozycje kupna. Pierwszeństwo będzie mieć najwyższa – Frydrycha.

Marek Frydrych działał już w Polsce m.in. na rzecz China National Electric Equipment Corporation oraz Shanghai Electric Group (tę ostatnią reprezentował, gdy PGE szukała chętnych do budowy bloku w Turowie). Reprezentował też chińskie konsorcjum CNEEC z COVEC, które przegrało przetarg na budowę bloku węglowego elektrowni Enei w Kozienicach z konsorcjum Hitachi i Polimexu. W rozmowie z DGP Frydrych zapewnił jednak, że kapitał i partnerzy tej transakcji będą wyłącznie polscy. Jego Sunningwell jest obecnie częścią Trade Finanse Corporation zajmującego się dostarczaniem kapitału obrotowego do przedsiębiorstw. Gdy pytamy o kapitał obrotowy, którego brak był jednym z powodów wniosku o upadłość huty (potrzeba ok. 250 mln zł), Frydrych przekonuje, że jest na to przygotowany.

Sanjeev Gupta przyleciał w ubiegłym tygodniu do Polski na spotkania z przedstawicielami naszego rządu. I złożył ofertę w ostatniej chwili – zgodnie z harmonogramem do 28 sierpnia sąd ma podjąć decyzję dotyczącą upadłości. Jak podał portal wnp.pl, obecny właściciel chce zmiany formuły upadłości na pre-pack (przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa). Pozwoliłoby to hucie pracować, a wierzycielom odzyskać pieniądze. Walcownia i stalownia dalej mogłyby dostarczać blachy niezbędne do budowy wież wiatrowych, głównie na morzu, w czym Częstochowa ma doświadczenie i spory udział w rynku.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie