Ostrołęka pod ostrzałem: Ekolodzy atakują inwestycję za 6 mld zł

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:46
Elektrownia Ostrołęka

Elektrownia Ostrołękaźródło: Materiały Prasowe

Pozew od ClientEarth i rozprawa w lipcu, zawiadomienie do KNF i UOKiK od Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

25 czerwca odbędzie się walne zgromadzenie grupy Energa z udziałem… działaczy ekologicznych. Organizacje, które od początku są przeciwne budowie nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce, szukają sposobów na zablokowanie inwestycji. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w ubiegłym roku kupiła papiery wartościowe obu grup energetycznych, by móc uczestniczyć w obradach i zmusić zarządy do odpowiedzi na pytania obrońców środowiska. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. ClientEarth złożyło już pozew klimatyczny – powodem jest ryzyko finansowe inwestycji związane z polityką ochrony klimatu, o czym pisaliśmy już w październiku. Pierwsza rozprawa odbyła się w kwietniu, kolejna jest zaplanowana na lipiec.

– W maju, jako akcjonariusz Enei uczestniczyliśmy w walnym zgromadzeniu Enei i zadaliśmy sporo pytań zarządowi o projekt Ostrołęka C. Odpowiedzi były jednak wymijające – mówi DGP Janusz Buszkowski, prawnik ClientEarth. – Ciekawe, że zarząd przyznał się do przeznaczenia na projekt 1271,4 mln zł. Jest to szczególnie interesujące w świetle komunikatu agencji ratingowej Fitch Ratings z października 2018 r., mówiący, że „wyższy wkład (niż deklarowany 1 mld zł – red.) byłby negatywny dla profilu kredytowego Enei i mógłby skutkować negatywną perspektywą ratingową” – tłumaczy. „Trwają prace nad określeniem docelowej formy i struktury finansowania projektu” – napisał zarząd Enei w odpowiedzi na pytania fundacji – akcjonariusza.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie