statystyki

Zmiana warty w Ostrołęce. Finansowania nadal brak

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:15
Elektrownia Ostrołęka, czyli Ostrołęka C, to planowany blok o mocy 1000 MW na węgiel kamienny – wspólna inwestycja Energii i Enei warta 6,02 mld zł.

Elektrownia Ostrołęka, czyli Ostrołęka C, to planowany blok o mocy 1000 MW na węgiel kamienny – wspólna inwestycja Energii i Enei warta 6,02 mld zł.źródło: Materiały Prasowe

Jarosław Małkowski, były dyrektor finansowy grupy Energa – prezes, Marek Różycki – wiceprezes, Janusz Józef Kotowski (były prezydent Ostrołęki) – członek, Robert Niewierski – członek. To nowy skład zarządu Elektrowni Ostrołęka. Dotychczasowy prezes Edward Siurnicki pytany przez nas o sytuację odpowiedział tylko, że „prezesem się bywa”. Grupa Energa, która jest właścicielem elektrowni, nie odpowiedziała na nasze pytania o przyczyny zmian.

Elektrownia Ostrołęka, czyli Ostrołęka C, to planowany blok o mocy 1000 MW na węgiel kamienny – wspólna inwestycja Energii i Enei warta 6,02 mld zł. Mimo iż 28 grudnia 2018 r. wydane zostało NTP, czyli polecenie rozpoczęcia prac na budowie, to do dziś nie spięto finansowania inwestycji, która ma działać już w 2023 r. Na razie pewne jest, że Enea i Energa wyłożą w sumie po 1 mld zł (stosowna umowa została ogłoszona 30 kwietnia). Kto dopłaci pozostałe 4 mld zł? Tego nadal nie wiadomo, bo jak już pisaliśmy, PGE broni się przed kredytowaniem inwestycji, podobnie jak banki. Z zewnętrznych analiz bowiem wynika, że wielomiliardowa inwestycja nigdy się nie zwróci. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że PGE mogłaby kupić od Energi i Enei ich spółki dystrybucji, co pozwoliłoby jej konsolidować branżę, a te z kolei mogłyby tymi pieniędzmi zasilić budowę Ostrołęki.

Siurnicki został prezesem Elektrowni Ostrołęka SA (czyli Ostrołęki C w budowie) w maju 2016 r. Od lutego 2007 r. do września 2009 r. był prezesem spółki Energa Elektrownie Ostrołęka (czyli istniejących bloków). W DGP w lutym ujawniliśmy, że do istniejących już bloków elektrowni w Ostrołęce w latach 2005–2010 sprowadzany był rosyjski węgiel, na którym elektrownia mogła stracić nawet 19 mln zł. Pośrednikiem była spółka Krex (za podsłuchiwanie której skazany został mózg afery taśmowej Marek Falenta). Edward Siurnicki od 30 grudnia 2013 r. był wice prezesem ds. technicznych i inwestycji w spółce EC EKO – należącej do właścicieli firmy Krex.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Seba(2019-05-14 12:13) Zgłoś naruszenie 20

    Pan niedoszły ksiądz, katecheta po 12 latach na stołku prezydenckim- Janusz Kotowski. Na stanowisku nauczył się liczyć, i wyliczył, jak się mają pobory katechety do członka zarządu firmy energetycznej. Zna się na wszystkim.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie