statystyki

Aukcje praw do emisji CO2 też pomogą zmniejszyć deficyt

autor: Marek Chądzyński24.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 24.04.2019, 09:05
Przed zbyt głęboką korektą ma zabezpieczać system Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR). To mechanizm polegający na zdejmowaniu z rynku nadwyżek liczby uprawnień i zamrażaniu ich.

Przed zbyt głęboką korektą ma zabezpieczać system Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR). To mechanizm polegający na zdejmowaniu z rynku nadwyżek liczby uprawnień i zamrażaniu ich.źródło: ShutterStock

Ponad 12,3 mld zł może w przyszłym roku uzyskać budżet z aukcji uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

To szacunki, które znalazły się w najnowszym Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP). Zakłada on, że w 2020 r. rząd mógłby sprzedać ponad 130 mln uprawnień, z czego prawie 50 mln to uprawnienia dodatkowe z lat 2013–2019, które nie zostały wykorzystane. Efekt? Wpływy z aukcji byłyby rekordowe: 12,3 mld zł. Dla porównania plan na ten rok to około 5,7 mld zł wpływów z podobnych aukcji. Dużą kwotę rząd chciałby uzyskać również w 2021 r., bo około 6,6 mld zł.

Eksperci od pewnego czasu zwracają uwagę, że Polska zgromadziła sporą pulę darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy jednym z krajów UE, który miał prawo przyznawać prawa do emisji firmom energetycznym w zamian za przeprowadzane przez nie inwestycje. Pula, jaką dysponuje rząd, to – oprócz uprawnień przyznawanych w danym roku – również te niewykorzystane, które trzeba jakoś zagospodarować. Do końca tego roku można je jeszcze przekazywać firmom, ale biorąc pod uwagę stan inwestycji w sektorze, bardziej prawdopodobna jest ich sprzedaż na aukcji lub przeniesienie na kolejny okres rozliczeniowy (czwarty etap) na lata 2021–2030.

Założenia wpisane do WPFP wskazują, że Ministerstwo Finansów opowiada się raczej za wariantem sprzedaży. To zrozumiałe, bo wpływy z niej stanowią dochód sektora finansów publicznych i mogą jednorazowo poprawić jego wynik. Co nie jest bez znaczenia w obliczu napięć związanych z finansowaniem piątki Kaczyńskiego. Obok 19,3 mld zł z podatku od przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych w indywidualne konta emerytalne, wpływy z aukcji to najważniejsze źródło dodatkowych dochodów w 2020 r.

Choć ich wpływ zarówno na deficyt finansów publicznych, jak i wielkość limitu wydatków nie będzie taki bezpośredni jak w przypadku podatku od OFE, w których całość wpływów zostanie uwzględniona już w przyszłym roku. W przypadku sprzedaży uprawnień do emisji CO 2 limit wydatków będzie można podnieść o kwotę uzyskaną z uprawnień zaoszczędzonych przez rząd w poprzednich latach. Według planu w 2020 r. to 4,7 mld zł. Natomiast całość – czyli 12,3 mld zł – obniży deficyt finansów publicznych. Ale też dopiero w 2021 r., czyli rok po przeprowadzeniu aukcji. Mimo to dzięki dodatkowym miliardom dochodów łatwiej będzie zmieścić w limicie wydatków – przynajmniej przejściowo – nowe pozycje, jak rozszerzenie programu 500 plus.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ósmy dzień tygdonia(2019-04-24 15:14) Zgłoś naruszenie 30

    Mam nadzieje, że rząd rozsądnie podejdzie do tematu sprzedarzy praw, bo ceny emisji Co2 w UE lecą bardzo szybko w górę, teraz jest chyba ok. 30 euro. Dla naszego przemysłu, np. sektora cementowego to bardzo duże obciążenie finansowe, hamujące rozwój branży.

    Odpowiedz
  • b(2019-04-28 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze - nie wykorzystanie puli to oznaczalo by ze PL juz produkuje z wykorzystaniem innych technologii. Nie robi tego, zatem skad ten nadmiar? Z wygaszania produkcji. Po drugie - czy ktos wie ze PL nie osiaga najelpszych cen tylko to ile dostanie? Po trzecie - ta kasa mogla by byc przeznaczona na szybka modernizacje ale zostanie przeznaczona na? Po czwarte - co za 5 lat?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie