statystyki

Ceny CO2 duszą ciepłownictwo. Straty branży za ubiegły i bieżący rok idą w miliardy złotych

autor: Karolina Baca-Pogorzelska18.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 18.04.2019, 08:08

źródło: DGP

Straty branży za ubiegły i bieżący rok idą w miliardy złotych – wynika z informacji DGP. Inwestycje są poważnie zagrożone

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie oraz Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych przeprowadziły wśród swoich firm członkowskich ankietę dotyczącą ich sytuacji ekonomicznej. Objęła ona ponad połowę firm na krajowym rynku. Główny wniosek: rentowność wytwarzania ciepła systemowego drastycznie spada.

Powodem słabnącej kondycji firm są rosnące koszty produkcji oraz przestarzały mechanizm ustalania taryf, który nie nadąża za zmianami na rynku.

Inwestycji nie będzie

Niska rentowność branży to problem nie tylko przedsiębiorstw ciepłowniczych. Brak wzrostu przychodów sprawia np., że firmy nie będą w stanie realizować inwestycji mogących poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Już dziś z powodu smogu rocznie w Polsce umiera ok. 44 tys. osób. Inwestycje w sieci ciepłownicze pozwalające na eliminowanie indywidualnych pieców to jeden z najefektywniejszych sposobów walki ze smogiem, ale w połączeniu z termomodernizacją budynków, co pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie – wynika z raportu „Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa” przygotowanego przez Forum Energii.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie