statystyki

Branża odnawialnych źródeł energii pokłada nadzieje w farmach wiatrowych na morzu

autor: Justyna Piszczatowska10.04.2019, 08:23; Aktualizacja: 10.04.2019, 08:23
morze, wiatraki, turbiny wiatrowe, OZE

Dane za ubiegły rok jasno pokazują, że odnawialne źródła energii w Polsce są w stagnacji. Branża coraz większe nadzieje pokłada jednak w farmach wiatrowych na morzu.źródło: ShutterStock

Dane za ubiegły rok jasno pokazują, że odnawialne źródła energii w Polsce są w stagnacji. Branża coraz większe nadzieje pokłada jednak w farmach wiatrowych na morzu.

W 2018 r. nie powstała w Polsce ani jedna nowa farma wiatrowa. A za sprawą warunków pogodowych produkcja energii z wiatru spadła do poziomu z 2014 r. – Był to czas stagnacji w kwestii odnawialnych źródeł energii. Coraz wyraźniej widać, że polska energetyka wchodzi w ostry zakręt. Rośnie import gazu, węgla i energii elektrycznej, a przy tym emisja dwutlenku węgla – ocenia Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

W tym roku do użytku zostaną oddane dwa nowe bloki węglowe w Opolu o łącznej mocy 1800 MW. Kolejnych większych inwestycji w tej technologii na horyzoncie nie widać. Rozpoczęła się budowa nowej jednostki w Ostrołęce, ale do dziś nie zapewniono finansowania projektu. Kolejnym większym źródłem energii mogłyby być elektrownie jądrowe, jednak o nich mówi się już od dekady, a konkretów nie widać. Na tle tych wszystkich opornie idących projektów jedna technologia zaczyna wyróżniać się pozytywnie – to farmy wiatrowe na morzu.

Chęć stawiania nowych wiatraków w należącej do Polski strefie Bałtyku (tzw. projekty offshore) deklarują nie tylko firmy polskie, ale i zagraniczne. Silne wsparcie w rozwoju tej technologii proponuje m.in. Dania, która – choć jest relatywnie niewielkim krajem – do 2030 r. może mieć farmy o łącznej mocy nawet ponad 10 GW. Dla porównania – to jedna czwarta wszystkich źródeł prądu, które mamy w Polsce.

Przybywa polsko-duńskich relacji wokół rozwoju tej branży. Pozytywny klimat dodatkowo wzmacnia kooperacja w sferze gazu. – We wtorek spotkaliśmy się w Kopenhadze z duńskimi firmami z sektora ropy i gazu, które dzielą się z Polską doświadczeniem w budowie czystej energetyki opartej na morskich farmach wiatrowych. Cieszy nas, że polskie podmioty, takie jak Orlen i PGE, angażują się w prace na tym polu. Widać duże zaangażowanie i dynamikę działań. Bardzo istotne procesy przygotowawcze już się toczą – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie