statystyki

Resort energii uczy matematyki

autor: Karolina Baca-Pogorzelska18.03.2019, 09:07; Aktualizacja: 18.03.2019, 09:09
Cała legislacja będzie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Cała legislacja będzie notyfikowana w Komisji Europejskiej.źródło: ShutterStock

Dwa i pół dnia roboczego – tyle czasu branża dostała na trwające do dziś konsultacje projektu rozporządzenia do ustawy o cenach prądu.

Projekt aktów wykonawczych pojawił się w czwartek. Podobnie jak wcześniej ustawa – wzbudził wątpliwości, choć teoretycznie miał je rozwiać. Energetycy w rozmowach z DGP przyznają, że interpretacje prawników wciąż są rozbieżne.

W projekcie znalazły się skomplikowane wzory służące do określenia zarówno cen, jak i rekompensat wynikających z zamrożenia stawek. Dla tych odbiorców, z którymi energetycy mieli wówczas podpisane umowy, obowiązywać będzie cena z 30 czerwca 2018 r. Ciekawiej jest z nowymi klientami. Obecny sprzedawca musi im zaoferować stawkę, jaką mieli w umowie z ówczesnym sprzedawcą w połowie ubiegłego roku. Czyli firma X, przejmując klienta firmy Y, musi mu zagwarantować stawkę z połowy roku, która obowiązywała w Y, a nie swoją. Wygrani będą ci, którzy mieli wtedy niższe ceny i przejęli klientów wcześniej płacących więcej. – Od każdego z takich klientów musimy się dowiedzieć, ile płacił u poprzedniego sprzedawcy, a to na pewno potrwa – słyszymy w jednym z koncernów energetycznych.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie