Zwiększenie efektywności energetycznej, zakupy grupowe, inwestycje w zieloną energię oraz niższa akcyza – tak przedsiębiorcy mogą walczyć z wysokimi rachunkami
Rząd próbuje zamrozić ceny energii na ubiegłorocznym poziomie zapisami ustawy. Mimo to prąd drożeje. W ciągu 2018 r. ceny hurtowe poszły w górę o 60–70 proc. Problem drogiego prądu nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy. Jednak dla innych krajów wzrosty cen oscylowały na poziomie 30–40 proc. U nas podwyżki były większe ze względu na wzrost cen praw do emisji dwutlenku węgla oraz droższego węgla, z którego w Polsce produkujemy 80 proc. energii elektrycznej.
Niektórzy eksperci prognozują, że wysokie ceny energii na rynku hurtowym utrzymają się do 2020 r. Trend wzrostowy nie będzie jednak aż tak drastyczny jak w zeszłym roku. Największy problem mają nie gospodarstwa domowe, ale przemysł oraz małe i średnie firmy. Choć tych pierwszych jest 15 mln (z 17,5 mln odbiorców prądu), to ci drudzy odpowiadają za ok. 70–75 proc. krajowego zużycia.