Ekoenergetyka znów może liczyć na kredyty

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska13.12.2018, 04:09; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:07
Początkowo na działania z obszaru OZE bank przeznaczy około 500 mln zł. Spodziewa się silnej konkurencji.

Początkowo na działania z obszaru OZE bank przeznaczy około 500 mln zł. Spodziewa się silnej konkurencji.źródło: ShutterStock

Obecne w Polsce instytucje chętnie sfinansują nowe projekty z obszaru OZE. Wartość tego rynku będzie wynosiła w najbliższym czasie ponad 8 mld zł rocznie.

Nową politykę kredytowania odnawialnych źródeł energii przyjął właśnie mBank – dowiedział się DGP. – Trendy rynkowe wskazują, że dwie najbardziej atrakcyjne obecnie technologie OZE to energetyka wiatrowa na lądzie i fotowoltaika. Dodatkowo w wybranych lokalizacjach w Polsce widać perspektywę rozwoju biogazowni – wyjaśnia Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku. Zwraca uwagę, że z punktu widzenia instytucji finansowych projekty uzyskujące wsparcie w ramach systemu aukcyjnego są łatwiejsze do obsłużenia, niż było to w przypadku projektów realizowanych w oparciu o zielone certyfikaty.

Funkcjonujące we wcześniejszych latach zielone certyfikaty miały być dodatkowym wsparciem dla inwestorów rozwijających zieloną energetykę. Jednak silne spadki cen certyfikatów doprowadziły niejedną firmę na skraj przepaści. Obecnie system wsparcia opiera się na aukcjach: inwestorzy startują w organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki licytacjach. Te podmioty, które zaoferują najniższe ceny, podpisują 15-letnie kontrakty na odbiór zielonego prądu z gwarancją ceny stałej. Na tej podstawie mogą budować biznesplany i starać się o finansowanie.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie