statystyki

PGNiG ma dorzucić ponad miliard złotych do budżetu

autor: Justyna Piszczatowska29.10.2018, 08:57; Aktualizacja: 29.10.2018, 09:00
PGNiG

Jeśli zaliczka z tegorocznego zysku wyniesie 2 mld zł, będzie to oznaczać dla Skarbu Państwa 1,4 mld zł w gotówce.źródło: Materiały Prasowe

Spółki energetyczne przestają wypłacać dywidendy. Teraz czas na sektor ropy i gazu. Jest szansa na zaliczkę z zysku gazowego koncernu.

Akcjonariusze PGNiG zdecydowali, że koncern będzie mógł wypłacać zaliczki na poczet dywidendy. To zaskoczenie, bo trzy miesiące temu kontrolujący grupę Skarb Państwa (SP) mówił o zatrzymaniu w niej całego zysku za 2017 r. Inne spółki SP też nie sypią gotówką zbyt hojnie. Niektóre zawiesiły wypłatę udziału w zyskach na dłużej.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ma do rynku kapitałowego specyficzne podejście. Prowadzona przez poprzednie rządy prywatyzacja została nie tylko wstrzymana, ale zamieniona na renacjonalizację – przejęto np. węglowe aktywa EDF i Engie. Nie jest też entuzjastą dzielenia się z mniejszymi akcjonariuszami zyskiem wypracowywanym przez spółki.

– Z samych dywidend ma my zaoszczędzone 20 mld zł – ogłosił niedawno minister na konferencji w Siedlcach. Mówił o spółkach energetycznych, głównie takich jak PGE, Enea, Energa i Tauron. Faktycznie – największa na rynku Polska Grupa Energetyczna będzie mogła wypłacić dywidendę dopiero z zysku za 2019 r. A Katowicki Tauron ma tak napiętą sytuację finansową, że posiadacze jego akcji nie mogą liczyć na wypłatę z zysków w najbliższych latach. Enea i Energa nie mają programów „wstrzymania dywidend”, ale sytuacja w sektorze jest tak trudna, że wkrótce nie będzie zysków, którymi można byłoby się podzielić. Przy cenach uprawnień do emisji CO 2 powyżej 20 euro za tonę, ekonomiczny sens wytwarzania energii elektrycznej z węgla staje pod znakiem zapytania.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie