statystyki

Przestawiamy się na gaz z USA oraz własny

autor: Justyna Piszczatowska18.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:56
Dzięki ogłoszonym wczoraj umowom, jeśli dostawy zostaną w całości skierowane do Polski, można spodziewać się zaspokojenia ponad 10 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dzięki ogłoszonym wczoraj umowom, jeśli dostawy zostaną w całości skierowane do Polski, można spodziewać się zaspokojenia ponad 10 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.źródło: ShutterStock

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło wczoraj, że podpisało z amerykańskim Venture Global umowę na dostawy gazu skroplonego do Polski. Umowa jest datowana na 24 września. Dla ogłoszenia tego faktu zorganizowano konferencję, w której oprócz członków zarządu PGNiG udział wzięli również premier Mateusz Morawiecki oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Kontrakt ma obowiązywać 20 lat. Polska będzie kupować 2 mln ton LNG rocznie (ok. 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji). Dostawy mają być realizowane z terminali w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską, które powstaną w 2022 i 2023 r. Jak podaje Venture Global, ostateczna decyzja co do ich budowy zapadnie na początku przyszłego roku.

Na mocy wrześniowej umowy amerykański gaz może być sprzedawany przez PGNiG na międzynarodowych rynkach.

– To milowy krok w kierunku budowania pozycji PGNiG na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego. Będziemy sami na bieżąco decydowali, czy zakupiony ładunek skierować do Polski, czy przeznaczyć go do odsprzedaży w ramach działalności naszego biura w Londynie – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Zawartych w umowie cen nie podano, jednak ma on być o ponad 20 proc. tańszy od gazu kupowanego obecnie przez Polskę z Rosji. – Warunki kontraktowe w USA są bardzo atrakcyjne. Cena oparta jest na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych. Zaznaczył, że to pierwsze długoterminowe kontrakty na zakup LNG z USA ogłoszone w Europie Środkowej. Należy spodziewać się zawierania przez PGNiG kolejnych tego rodzaju porozumień.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie