Projekt: Wypłata 10-tysięcznych rekompensat za utracony węgiel od 1 czerwca 2019 r.

17.10.2018, 15:56; Aktualizacja: 17.10.2018, 16:07
Jak informował w środę rano w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, nowa ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zapewni 10-tysięczne rekompensaty dla grupy ok. 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy. Zapowiedział, że szczegóły projektu zostaną oficjalnie przedstawione w najbliższy piątek w Katowicach.

Jak informował w środę rano w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, nowa ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zapewni 10-tysięczne rekompensaty dla grupy ok. 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy. Zapowiedział, że szczegóły projektu zostaną oficjalnie przedstawione w najbliższy piątek w Katowicach.źródło: ShutterStock

Wypłata 10-tysięcznych rekompensat z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla dla grupy ok. 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy, ma nastąpić po 1 czerwca 2019 roku - przewiduje autopoprawka resortu energii do projektu ustawy dotyczącej tego świadczenia.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Kichu(2018-10-17 18:29) Zgłoś naruszenie 49

    Chory kraj deputaty to były w PRL a nie teraz, zarabiają 8000 zł i jeszcze węgiel za darmo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka(2018-11-21 12:17) Zgłoś naruszenie 40

    Apelujemy o pomoc w sprawie ekwiwalentu w kwocie 10 tys. zł. za utracony deputat węglowy w ilości 3 tony rocznie dla emerytów. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, złożyliśmy wniosek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, o wypłatę tego świadczenia, jako że otrzymywaliśmy deputat węglowy w ilości 3 tony rocznie ( tak jak dla emerytów), lecz nam to świadczenie zostało odebrane w 2014 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń odmówiła nam wypłaty tego świadczenia w 2014 r., uzasadniając to tym, że w w/w Ustawie nie jesteśmy wymienieni jako uprawnieni do wypłaty takiego świadczenia. Jesteśmy długoletnimi pracownikami kopalń (średnio 36-40 lat pracy). Nasz stosunek pracy ustał z przyczyn nie zawinionych przez pracownika, na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Zmuszeni byliśmy przejść na świadczenia przedemerytalne, co było dla nas bardzo krzywdzące z przyczyn ekonomicznych. Uważamy, że nam się należy wypłata ekwiwalentu w kwocie 10 000,00 zł. za utracony węgiel dla emerytów, bo tak jak emerytom, zostało nam to świadczenie zagwarantowane w umowie o pracę i Uchwale Nr 166/2011 z dnia 27.01.2011 r. Zarządu Kompanii Węglowej S.A.. i Nawiązaniem do Uchwały Nr 166/2011 z dnia 27.01.2011 r. Zarządu Kompanii Węglowej S.A. o prawach pracowników, którzy uzyskają świadczenia przedemerytalne, do deputatu węglowego jak dla emerytów, a w 2014 roku odebrane. Czytamy i słyszymy w aktualnych wypowiedziach Ministra Tobiszewskiego, że tym razem nie zostaniemy pominięci w Ustawie i od stycznia 2019 r. będziemy mogli składać wnioski. Poprzednio też nam obiecywano, że wszyscy, którym odebrano emerycki węgiel ( a nam odebrano),otrzymają ekwiwalent w kwocie 10 tys. zł. tytułem rekompensaty za utracony węgiel dla emerytów. My nie podpisywaliśmy się, tak jak inni pracownicy kopalń, że zrzekamy się prawa do deputatu węglowego dla emerytów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawiedziony,(2018-12-28 22:18) Zgłoś naruszenie 30

    Minął juz rok, a wypłat jak nie było tak nie, Wydaje mi sie to nieco nie wporzadku, powinno być to teraz wylacone z odsetkami.

    Odpowiedz
  • Lokator(2019-01-21 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jarek czytać ze zrozumieniem wszystkie ustawy pani czy panu nie należy sie wegiel

    Odpowiedz
  • GG(2019-01-18 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    to idz na dół i bedziesz miał to conapisałeś . HA HA HA HI

    Odpowiedz
  • jarek(2019-01-20 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przeszłam w sierpniu 2018 czy mi sie należy węgiel ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janusz Majda(2019-02-07 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przerobiłem 33 lata jako dołowiec i banda rządząca na dwa lata przed moim odejściem na emeryturę - szantażując mnie zwolnieniem - zmusiła mnie i wielu innych do zrzeczenia się deputatu. A dzisiaj z niedowierzaniem słyszę w radiu wypowiedź posła Gadowskiego, który podobno walczy o przywrócenie tego co było, że DOBROWOLNIE się zrzekłem i w związku z tym deputat mi się nie należy. Szlak mnie chciał trafić. Moja stara jak go usłyszała powiedziała do mnie krótko "Ty gamoniu dlaczego nie chciałeś tego węgla". Nie chodzi mi nawet o tę kasę, ale wku.. wia mnie, że robią z nas idiotów, nawet przed własną rodziną. Banda !

    Odpowiedz