statystyki

Prawny klincz wokół rewizora: Rzecznik dyscyplinarny badał sprawę Andrzeja Burskiego

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 17.10.2018, 07:29
Burski zajmował się kiedyś sprawami kryminalnymi, nie gospodarczymi.

Burski zajmował się kiedyś sprawami kryminalnymi, nie gospodarczymi.źródło: ShutterStock

Rzecznik dyscyplinarny badał sprawę prokuratora w stanie spoczynku zatrudnionego w resorcie energii – Andrzeja Burskiego.

Andrzej Burski to prokurator w stanie spoczynku, który jest dyrektorem departamentu audytu i kontroli w Ministerstwie Energii. Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że zbieranie przez niego informacji w spółkach podległych resortowi energii (który pełni w nich obowiązki akcjonariusza większościowego) jest złamaniem kodeksu spółek handlowych i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Ale ich wątpliwości budzi też zatrudnienie prokuratora w stanie spoczynku w ministerstwie. Trzykrotnie prosiliśmy ME o podanie podstawy prawnej zatrudnienia Burskiego oraz informację o tym, kiedy rozpoczął pracę. I trzykrotnie otrzymaliśmy odpowiedź, że „warunki zatrudnienia Pana Andrzeja Burskiego są zgodne z przepisami ustawy o prokuraturze”.

Zapytaliśmy również o opinię prokuraturę. Krajowa wskazała nam Prokuraturę Okręgową w Lublinie. A ta Prokuraturę Regionalną jako właściwą dla pytań o postępowania dyscyplinarne. We wczorajszej opinii dla DGP karnista prof. Jarosław Majewski, kierownik Katedry Prawa Karnego UKSW, ocenił, że zatrudnienie Burskiego złamało art. 103 ustawy – Prawo o prokuraturze, za co może grozić odpowiedzialność dyscyplinarna.

– Sprawa była przedmiotem analizy prawnej zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratora generalnego dla lubelskiego okręgu regionalnego – mówi DGP Waldemar Moncarzewski z Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające na żądanie prokuratora generalnego, właściwego prokuratora regionalnego lub okręgowego, ewentualnie z własnej inicjatywy. – W sprawie dodatkowego zatrudnienia prokuratora w stanie spoczynku Andrzeja Burskiego nie wpłynął do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratora generalnego dla lubelskiego okręgu regionalnego wniosek przełożonego dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego – poinformował prokurator Moncarzewski. Odniósł się także do ustawy – Prawo o prokuraturze. – Zagadnienia dodatkowego zatrudnienia poza wskazanym art. 103 par. 1 reguluje także art. 132 par. 1, zgodnie z którym prokurator mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, służby dyplomatycznej, konsularnej, w organach organizacji międzynarodowych lub ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez RP jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku – zwraca uwagę Moncarzewski.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie