Energetyczne spółki pukają w dno. Od spodu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska10.09.2018, 08:17; Aktualizacja: 10.09.2018, 08:26
Analitycy pytani o ocenę bieżących wydarzeń w branży z punktu widzenia finansowego odmawiają oficjalnych odpowiedzi.

Analitycy pytani o ocenę bieżących wydarzeń w branży z punktu widzenia finansowego odmawiają oficjalnych odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Tylko Energa nie osiągnęła historycznych minimów na GPW. Od debiutów cztery koncerny reprezentujące ten sektor zaliczyły spadki o 50–65 proc.

WIG Energia, który istnieje od 4 stycznia 2010 r., stracił od tamtego czasu 48,45 proc., podczas gdy liczony od 28 grudnia 2012 r. WIG 30, w skład któr ego wchodzą wszystkie cztery kontro lowane przez Skarb Państwa koncerny energetyczne, od początku istnienia zyskał 0,69 proc. – Notowane na GPW spółki energetyczne są na historycznych minimach. Dzisiaj wycena prawie wszystkich firm tej branży znajdują się poniżej wartości nominalnej, co odbiera im możliwość emisji akcji – mówi DGP Paweł B iedrzycki, inwestor indywidualny i redaktor naczelny portalu StrefaInwestora.pl. – Tradycyjnie kojarzonego z dywidendami sektora energetycznego nie stać już na dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Wydaje się, że jedynym ratunkiem dla sektora jest drastyczna podwyżka cen prądu w Polsce – dodaje.

W DGP pisaliśmy ostatnio, że resort energii chce, by podległe mu koncerny energetyczne nie podnosiły taryf dla odbiorców indywidualnych w 2019 r., na czym według naszych obliczeń straciłyby do 3 mld zł przychodów. Ale to może się odbić na taryfach dla firm, gdzie ceny prądu nie są regulowane. Na podstawie ubiegłorocznych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw eksperci Ayming Polska przygotowali symulację przedstawiającą potencjalny wpływ znacznego wzrostu ceny energii elektrycznej na zysk w różnych branżach. Największe straty mogą ponieść przemysłowe przedsiębiorstwa energochłonne. W spółkach przemysłu metalurgicznego spadek zysku może wynieść 8,86 proc., a w przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją szkła 17,12 proc.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dexter(2018-09-10 14:08) Zgłoś naruszenie 91

    Zarzadzanie pisu i strata na paru spolkach 60 mld PLN. Komisja sledcza i dla calej ekipy po 25 lat odsiadki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie