Brytyjska fabryka przerabiająca węgiel ma powstać w Polsce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.06.2018, 08:16; Aktualizacja: 28.06.2018, 08:35
Paliwa bezdymne są o 20 proc. droższe niż węgiel i bardziej energetyczne.

Paliwa bezdymne są o 20 proc. droższe niż węgiel i bardziej energetyczne.źródło: ShutterStock

CPL Industries planuje zainwestować 70–80 mln zł w budowę zakładu do produkcji brykietów bezdymnych z surowca wydobywanego na Śląsku – dowiedział się DGP.

Paliwa bezdymne emitują w trakcie spalania o ok. 80 proc. mniej dymu niż węgiel kamienny i o 14 proc. mniej dwutlenku węgla. Mniej dymu to mniej pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) przyczyniających się do powstawania smogu. Brytyjska firma CPL Industries produkuje już takie paliwo w Irlandii i Wielkiej Brytanii – każda z fabryk ma zdolność produkcyjną 350 tys. ton rocznie, co nie zaspokaja zapotrzebowania tamtejszych rynków dla klientów indywidualnych, którego wielkość jest szacowana na prawie 1 mln ton. W Polsce CPL ma zacząć od 250 tys. ton rocznie, jednak nie wyklucza zwiększania produkcji.

U nas gospodarstwa domowe zużywają 11–12 mln ton węgla rocznie oraz dodatkowo ok. 0,5 mln ton węgla brunatnego i 0,5–1 mln ton odpadów. Zatem polski rynek jest sześciokrotnie większy niż brytyjski i irlandzki razem wzięte. Nawet uwzględniając spadek zużycia paliw stałych w gospodarstwach domowych, wynikający z upowszechniania się ogrzewania gazowego, sieciowego czy elektrycznego, nadal zużycie węgla będzie zdecydowanie większe niż na Wyspach.

Zakład wykorzystujący węgiel z polskich kopalń ma powstać na Śląsku. Budowa miałaby potrwać około roku. Trwają rozmowy z władzami polskimi i kopalniami oraz instytutami badawczymi. – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, gdzie ostatecznie stanie zakład. Będzie to uzależnione od wielu czynników, np. od lokalizacji dostawcy węgla. Bliskość dostaw surowców i węzłów komunikacyjnych odgrywa istotną rolę. Nie będzie to chyba dużym zaskoczeniem, jeśli powiem, że w pierwszej kolejności przyglądamy się woj. śląskiemu – mówi DGP Tim Minett, prezes CPL Industries. – Obecnie czekamy na zakończenie prac legislacyjnych zmierzających do ustanowienia wymogów jakościowych dla paliw stałych. Określą one również normy dla paliw bezdymnych. To właśnie od ich kształtu uzależniamy nasze zainteresowanie inwestycją w Polsce – dodaje szef CPL. 3 lipca procedowany obecnie projekt tej ustawy ma się pojawić na obradach Sejmu (ustawa przeszła już przez pierwsze czytanie na sejmowej komisji skarbu i energii). – Wymogi powinny zapewnić lepszą jakość paliw na rynku oraz istotną redukcję emisji dymu. Jednocześnie ustanowione parametry muszą pozwolić na opłacalną produkcję paliw bezdymnych w Polsce – uważa Minett.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie