statystyki

Brytyjska fabryka przerabiająca węgiel ma powstać w Polsce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.06.2018, 08:16; Aktualizacja: 28.06.2018, 08:35
Paliwa bezdymne są o 20 proc. droższe niż węgiel i bardziej energetyczne.

Paliwa bezdymne są o 20 proc. droższe niż węgiel i bardziej energetyczne.źródło: ShutterStock

CPL Industries planuje zainwestować 70–80 mln zł w budowę zakładu do produkcji brykietów bezdymnych z surowca wydobywanego na Śląsku – dowiedział się DGP.

Paliwa bezdymne emitują w trakcie spalania o ok. 80 proc. mniej dymu niż węgiel kamienny i o 14 proc. mniej dwutlenku węgla. Mniej dymu to mniej pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) przyczyniających się do powstawania smogu. Brytyjska firma CPL Industries produkuje już takie paliwo w Irlandii i Wielkiej Brytanii – każda z fabryk ma zdolność produkcyjną 350 tys. ton rocznie, co nie zaspokaja zapotrzebowania tamtejszych rynków dla klientów indywidualnych, którego wielkość jest szacowana na prawie 1 mln ton. W Polsce CPL ma zacząć od 250 tys. ton rocznie, jednak nie wyklucza zwiększania produkcji.

U nas gospodarstwa domowe zużywają 11–12 mln ton węgla rocznie oraz dodatkowo ok. 0,5 mln ton węgla brunatnego i 0,5–1 mln ton odpadów. Zatem polski rynek jest sześciokrotnie większy niż brytyjski i irlandzki razem wzięte. Nawet uwzględniając spadek zużycia paliw stałych w gospodarstwach domowych, wynikający z upowszechniania się ogrzewania gazowego, sieciowego czy elektrycznego, nadal zużycie węgla będzie zdecydowanie większe niż na Wyspach.

Zakład wykorzystujący węgiel z polskich kopalń ma powstać na Śląsku. Budowa miałaby potrwać około roku. Trwają rozmowy z władzami polskimi i kopalniami oraz instytutami badawczymi. – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, gdzie ostatecznie stanie zakład. Będzie to uzależnione od wielu czynników, np. od lokalizacji dostawcy węgla. Bliskość dostaw surowców i węzłów komunikacyjnych odgrywa istotną rolę. Nie będzie to chyba dużym zaskoczeniem, jeśli powiem, że w pierwszej kolejności przyglądamy się woj. śląskiemu – mówi DGP Tim Minett, prezes CPL Industries. – Obecnie czekamy na zakończenie prac legislacyjnych zmierzających do ustanowienia wymogów jakościowych dla paliw stałych. Określą one również normy dla paliw bezdymnych. To właśnie od ich kształtu uzależniamy nasze zainteresowanie inwestycją w Polsce – dodaje szef CPL. 3 lipca procedowany obecnie projekt tej ustawy ma się pojawić na obradach Sejmu (ustawa przeszła już przez pierwsze czytanie na sejmowej komisji skarbu i energii). – Wymogi powinny zapewnić lepszą jakość paliw na rynku oraz istotną redukcję emisji dymu. Jednocześnie ustanowione parametry muszą pozwolić na opłacalną produkcję paliw bezdymnych w Polsce – uważa Minett.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie