EKG: Polska może się stać hubem gazowym dla regionu

17.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2018, 08:18
gaz-energetyka-surowce

Powstanie hubu gazowego to szansa dla Towarowej Giełdy Energii (TGE).źródło: ShutterStock

Jeszcze niedawno byliśmy importerem gazu w pełni uzależnionym od jednego dostawcy, wkrótce będziemy sprowadzać gaz z wielu kierunków i możemy go sprzedawać dalej, do innych państw.

Pomysł hubu gazowego w Europie Środkowo-Wschodniej dyskutowany jest od dawna i choć ma wielu zwolenników w krajach regionu, to wciąż jest to bardziej idea, a nie realny projekt. Żeby mówić o hubie, musi zostać spełniony podstawowy warunek, czyli musi być faktyczna możliwość importu gazu z wielu kierunków.

– Jeżeli chcemy rzeczywiście stworzyć hub gazowy w regionie, to systemy przesyłowe gazu muszą zostać rozbudowane, zwiększone muszą zostać także zdolności przesyłowe na połączeniach transgranicznych – mówił w Katowicach Andris Piebalgs, komisarz ds. energii w latach 2004–2010 i komisarz ds. rozwoju w latach 2010–2014.

Zwrócił uwagę, że stworzenie hubu gazowego i regionalnego rynku gazu jest szczególnie ważne dla Litwy, Łotwy i Estoni, dla tych państw jest to kwestia nawet ważniejsza niż dla Polski.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie