statystyki

Ile wyniosą ceny paliw po połączeniu Orlenu z Lotosem?

autor: Tomasz Jóźwik01.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 01.03.2018, 07:51
Produkcja Orlenu i Lotosu nie może zaspokoić popytu na paliwa. Konieczny jest import.

Produkcja Orlenu i Lotosu nie może zaspokoić popytu na paliwa. Konieczny jest import.źródło: ShutterStock

Choć po połączeniu Orlenu z Lotosem powstanie podmiot dominujący na rynku, to nie będzie w stanie dyktować cen paliw.

Mniej więcej roku potrzebują Orlen i Lotos na przeprowadzenie analiz, wypracowanie modelu transakcji i uzyskanie niezbędnych zgód od urzędów strzegących konkurencji na rynku, zanim dojdzie do formalnego połączenia obydwu firm. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie kolos w całości kontrolujący przerób ropy w Polsce i dostarczający ok. 90 proc. zużywanych w kraju paliw. Do połączonego podmiotu należeć będzie jedna trzecia stacji benzynowych w Polsce, których udział w sprzedaży detalicznej będzie sięgał 45 proc. Można zatem mieć obawy, że dyktat połączonego Orlenu i Lotosu doprowadzi do wzrostu cen na stacjach benzynowych. Chyba, że na zablokowanie transakcji zdecydują się urzędy odpowiedzialne za ochronę konkurencji.

– Na tym etapie nikt odpowiedzialnie nie jest w stanie powiedzieć, jaka będzie decyzja. Na razie mamy jedynie deklarację o przejęciu kontroli nad Lotosem przez Orlen i żadnych danych. Wiele zależeć będzie od wniosku, który złożą firmy. Muszą w nim opisać rynki, na których funkcjonują, i pokazać stopień koncentracji po połączeniu. Jeśli dojdą do wniosku, że ich pozycja na niektórych rynkach będzie zagrażać konkurencji, to już na tym etapie mogą zaproponować rozwiązanie problemu. Na razie dzielimy skórę na niedźwiedziu – mówi Adam Jasser, były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie