statystyki

Skazani na rosyjski węgiel

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.09.2017, 07:05; Aktualizacja: 15.09.2017, 07:54
węgiel kamienny -surowce

Niedawno nasze kopalnie wydobywały rocznie ponad 80 mln ton surowca, w tym roku produkcja wyniesie ok. 66 mln tonźródło: ShutterStock

Był pomysł skargi antydumpingowej, grożenie nałożeniem ceł. Nic z tego. Buńczuczne zapowiedzi walki z importem nie pomogą. Paliwa zza wschodniej granicy będzie coraz więcej.

To paliwowy paradoks. Cały czas mówimy o konieczności uniezależnienia się od gazu z Rosji. Zbudowaliśmy terminal, dzięki któremu statkami przypływa do nas gaz skroplony z Kataru czy USA. Chcemy budować rurociąg Baltic Pipe, dzięki któremu sprowadzimy gaz z Norwegii. Wszystko po to, by dywersyfikować dostawy tego paliwa. Tymczasem w przypadku węgla robimy na odwrót – coraz więcej sprowadzamy go z Rosji.

A to dlatego, że – z punktu widzenia nie tylko ekonomii – po prostu nie mamy wyjścia.

Była górka, jest dziura

Polska jest największym w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości na kontynencie (po Rosji) producentem węgla kamiennego. To nasz strategiczny surowiec obok węgla brunatnego. Z węgla ogółem produkujemy 83 proc. energii elektrycznej, z czego około dwóch trzecich właśnie z kamiennego. To do spalania tego paliwa przygotowywane są w tej chwili największe inwestycje w naszej energetyce, czyli m.in. blok o mocy 1075 MW w elektrowni w Kozienicach, 910 MW w Jaworznie oraz dwa bloki po 900 MW każdy w Opolu. W planach jest także ok. 1000 MW nowych mocy w Ostrołęce i ok. 500 MW w sąsiedztwie lubelskiej kopalni Bogdanka.

O ile jednak tzw. energetyka zawodowa na razie pokrywa zapotrzebowanie na paliwo krajowym surowcem, pozostali konsumenci zaczynają mieć problemy. Powodów nie brakuje. Przede wszystkim – rodzimego węgla jest coraz mniej. W niektórych kopalniach kończą się złoża, inne zakłady zostały zamknięte z powodów ekonomicznych. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z ogromną nadpodażą węgla – nie tylko w Polsce, lecz także na rynku globalnym – dziś mówimy o potężnej dziurze.

Niedawno nasze kopalnie wydobywały rocznie ponad 80 mln ton surowca, w tym roku produkcja wyniesie ok. 66 mln ton. Od tego trzeba odjąć przynajmniej 11 mln ton węgla koksowego (baza do produkcji stali) i zostanie ok. 55 mln ton. Sama energetyka zużywa rocznie ok. 50 mln ton. A co z pozostałymi odbiorcami? Małe i średnie ciepłownie potrzebują ok. 6 mln ton węgla, tymczasem już dziś połowa z nich zgłasza problemy z ilością paliwa. A są jeszcze odbiorcy indywidualni, którzy spalają rocznie ok. 11 mln ton „czarnego złota”.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • luki (2017-09-15 14:35) Zgłoś naruszenie 12

  A mieliśmy stawiać na energię odnawialną

  Odpowiedz
 • Zamiast na energię odnawialną...(2017-09-15 20:34) Zgłoś naruszenie 10

  To pójdzie na Rosję..... ale rozumiem, że za Naszą, kiełbasę, sery, jabłka i inne wyroby...No chyba nie za Dewizy ??? Dogadajmy się - My bierzemy od nich Gaz i Wegiel....ale Niech Oni od Nas też wezmą Nasze produkty. to jest Normalna wymiana handlowa.

  Odpowiedz
 • zx12(2017-09-17 15:09) Zgłoś naruszenie 01

  Pewny zarobek z programu partnerskiego Witam ten program który chce ci przedstawic polega na zakładaniu kont w róznych bankach których nie mielismy konta(całkowicie za darmo) i wzamian za otwarcie konta bank przelewa na konto programu partnerskiego pieniądze, te kwoty są rózne w zależnosci od banku i spełnienia wymogów .Mysle ze warto zainwestować swoj czas w to poniewaz mozemy zarobic okolo 1500 tys za otwarcie kont bez zadnych konsekwencji i pozniej zamkniecie ich po okreslonym czasie. Tutaj jest link do tego programu : http://mx321.produktyfinansowe.pl/e/lead/714/?source=lt. Jedynym warunkiem który trzeba spełnic jest brak konta w danym banku z którego będziemy korzystac. Zachęcam do udziału w tej promocji poniewaz termin moze byc ograniczony :) Instrukcja krok po kroku : Po zarejestrowaniu klikamy Programy finansowe następnie zaznaczamy pierwsza kolumne od lewej i odznaczamy wszystkie po tym szukamy w tej samej kolumnie konta osobiste i klikamy w to szukaj, wyświetlają nam się wszystkie banki które biorą udział w promocji, rejestrujemy się i zgarniamy pieniądze :) PROGRAMY FINANSOWE>1 kolumna od lewej>odznacz wszystko>konta osobiste>link do wniosku po prawej stronie

  Odpowiedz
 • Łukasz Borkowski(2017-12-01 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  to bardzo dobre opowiadanie , jak się wykopuje wengiel

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie