statystyki

Kolejna odsłona zielonego konfliktu w energetyce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:51
pieniądze, kasa, banknot

Na liście 22 są trzy umowy z PGE. Jak ustaliliśmy, w przypadku uznania przez sąd racji Energi PGE będzie musiała oddać kilkadziesiąt milionów złotychźródło: ShutterStock

Energa uznała 150 umów z farmami wiatrowymi za nieważne. 22 skierowała do sądu, reszcie kontrahentów chce narzucić swoje warunki. Sprawa dotyczy też spółek z grupy PGE.

Zdaniem prawników gdańskiej spółki kontrakty łamały ustawę – Prawo zamówień publicznych, bo podpisywane były bez przetargów. Energa skierowała do sądu 22 ze 150 umów, ponieważ zdaniem jej władz te są zawarte na najbardziej nierynkowych zasadach. Po sądowym unieważnieniu da się ponoć odzyskać ok. 600 mln zł wydanych na zielone certyfikaty w ciągu trzech ostatnich latach (starsze roszczenia się przedawniają). Oraz na zaoszczędzenie 2,1 mld zł. do końca trwania kontraktów, gdyby były one w mocy.

W przypadku pozostałych umów – choć Energa i tak uważa, że są nieważne – możliwe jest konwalidowanie, czyli współpraca na zasadach uznanych przez spółkę za rynkowe.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie