Australijczycy boją się repolonizacji kopalni Jan Karski

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:09
Nowa kopalnia ma zatrudniać 2 tys. ludzi bezpośrednio oraz 8 tys. w firmach z nią powiązanych

Nowa kopalnia ma zatrudniać 2 tys. ludzi bezpośrednio oraz 8 tys. w firmach z nią powiązanychźródło: ShutterStock

Prairie Mining, która chce budować zakład wydobywczy w sąsiedztwie Bogdanki, obawia się przejęcia przez polską spółkę – wynika z informacji DGP.

Powstanie nowej kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie stanęło pod znakiem zapytania. Choć w przyszłym roku Australijczycy mieli ruszyć z inwestycją, której koszt szacują na 632 mln dol., nie wiadomo, czy dostaną koncesję wydobywczą. Czas na złożenie wniosku mają do końca marca 2018 r., tymczasem z resortu środowiska dostali żółtą kartkę.

Chodzi o pismo z 19 lipca 2017 r., jakie do samorządowców z gmin, gdzie miałaby powstać kopalnia, wystosował główny geolog kraju Mariusz-Orion Jędrysek. Kurs Prairie Mining na GPW po tym liście spadł 1 sierpnia o 23 proc. – To okazja do giełdowego wezwania na akcje Prairie – uważa jeden z naszych rozmówców znających sprawę. Enea, która jest większościowym udziałowcem Bogdanki (obie firmy są giełdowe), odmówiła komentarza. Z Bogdanki go nie dostaliśmy.

Prairie chce do 2024 r. zbudować na Lubelszczyźnie kopalnię, której żywotność wynosiłaby 24 lata i która produkowałaby średnio 6,3 mln ton węgla rocznie. Współpracę przy projekcie zadeklarował China Coal, jedna z największych firm węglowych na świecie. Plan zakłada, że węgiel będzie bardzo konkurencyjny. Koszt wydobycia tony ma wynieść 100 zł wobec 160 zł w Bogdance czy 250 zł na Śląsku. Niedawno okazało się, że w jednym z pokładów znajduje się nawet węgiel koksowy, czyli baza do produkcji stali, droższy niż energetyczny.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • nina(2017-08-07 10:35) Zgłoś naruszenie 20

    oczywiście-repolonizacja!

    Odpowiedz
  • hajer przodowy(2017-08-18 15:54) Zgłoś naruszenie 10

    Jak australijczycy sa tacy cwani to niech dokapitalizuja slaskie kopalnie. Ale nie oni siegaja po wegiel gdzie łatwo go wydobyc, najtanszym kosztem. A rudy oszust juz im to obiecal. Na szczescie PIS przyhamowal ten jawny przekret. 680 mld dolarow powinien wyspulac rzad, to sa grosze, a miliardy dolarów do wydobycia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie