statystyki

Blackout w Polsce: Komu grożą problemy z dostawą prądu w tym roku?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2017, 07:18; Aktualizacja: 03.07.2017, 09:02
Pierwszy na świecie prawdziwy blackout, który dotknął 30 mln ludzi, wydarzył się w 1965 r. w Kanadzie i USA.

Pierwszy na świecie prawdziwy blackout, który dotknął 30 mln ludzi, wydarzył się w 1965 r. w Kanadzie i USA.źródło: ShutterStock

Indywidualni użytkownicy nie muszą się na razie bać o dostawy prądu do swoich domów. Inaczej ma się sprawa z dużymi firmami. Choć te będą mogły zarobić na tym, że zobowiążą się do nieużywania energii.

Wysoka temperatura powietrza i wody, dzień roboczy w godzinach 11–14, brak wiatru, który ograniczyłby pracę siłowni wiatrowych, oraz awaria dużej elektrowni. A do tego podobne warunki pogodowe u sąsiadów, od których nie dałoby się przez to kupić prądu. Jak twierdzi prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej, to wszystko musiałoby się wydarzyć jednocześnie, by w domach zabrakło nam prądu. Tego lata mogą się jednak pojawić kłopoty w dostawach energii dla dużych przedsiębiorstw. Podobne do tych z sierpnia 2015 r., gdy pierwszy raz od lat nasz operator PSE wprowadził tzw. stopnie zasilania – twierdzi raport Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych.

– Aby uniknąć tego typu problemów, operator systemu wykorzysta wprowadzone ostatnio możliwości rozstrzygniętych aukcji DSR. Chodzi o płatne oferty dużych odbiorców dobrowolnego zmniejszenia ilości pobieranej energii – tłumaczy Świrski. DSR polega na tym, że firmy decydują się na niepobieranie określonej ilości energii (tzw. negawaty), za co PSE im po prostu płaci. Stawki są bardzo różne w zależności od tego, jaki kto ma koszt redukcji zapotrzebowania. I tak np. w ostatnim przetargu Tauron wywalczył sobie ponad 14,7 tys. zł za 1 MWh niepobieranego prądu, a ArcelorMittal – prawie 8 tys. zł.

Problemy z dostawą energii

Problemy z dostawą energii

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie