statystyki

Blackout w Polsce: Komu grożą problemy z dostawą prądu w tym roku?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2017, 07:18; Aktualizacja: 03.07.2017, 09:02
Pierwszy na świecie prawdziwy blackout, który dotknął 30 mln ludzi, wydarzył się w 1965 r. w Kanadzie i USA.

Pierwszy na świecie prawdziwy blackout, który dotknął 30 mln ludzi, wydarzył się w 1965 r. w Kanadzie i USA.źródło: ShutterStock

Indywidualni użytkownicy nie muszą się na razie bać o dostawy prądu do swoich domów. Inaczej ma się sprawa z dużymi firmami. Choć te będą mogły zarobić na tym, że zobowiążą się do nieużywania energii.

Wysoka temperatura powietrza i wody, dzień roboczy w godzinach 11–14, brak wiatru, który ograniczyłby pracę siłowni wiatrowych, oraz awaria dużej elektrowni. A do tego podobne warunki pogodowe u sąsiadów, od których nie dałoby się przez to kupić prądu. Jak twierdzi prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej, to wszystko musiałoby się wydarzyć jednocześnie, by w domach zabrakło nam prądu. Tego lata mogą się jednak pojawić kłopoty w dostawach energii dla dużych przedsiębiorstw. Podobne do tych z sierpnia 2015 r., gdy pierwszy raz od lat nasz operator PSE wprowadził tzw. stopnie zasilania – twierdzi raport Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych.

– Aby uniknąć tego typu problemów, operator systemu wykorzysta wprowadzone ostatnio możliwości rozstrzygniętych aukcji DSR. Chodzi o płatne oferty dużych odbiorców dobrowolnego zmniejszenia ilości pobieranej energii – tłumaczy Świrski. DSR polega na tym, że firmy decydują się na niepobieranie określonej ilości energii (tzw. negawaty), za co PSE im po prostu płaci. Stawki są bardzo różne w zależności od tego, jaki kto ma koszt redukcji zapotrzebowania. I tak np. w ostatnim przetargu Tauron wywalczył sobie ponad 14,7 tys. zł za 1 MWh niepobieranego prądu, a ArcelorMittal – prawie 8 tys. zł.

Problemy z dostawą energii

Problemy z dostawą energii

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie