statystyki

Czarne chmury zawisły nad zielonymi źródłami energii

autor: Karolina Baca-Pogorzelska21.12.2016, 07:43; Aktualizacja: 21.12.2016, 07:56
Wiatraki nie cieszą się sympatią obecnie rządzącej ekipy. Ustawa 10 H ogranicza rozwój branży

Wiatraki nie cieszą się sympatią obecnie rządzącej ekipy. Ustawa 10 H ogranicza rozwój branżyźródło: ShutterStock

Po roku rządów PiS branża energii odnawialnej ma mieszane uczucia, z przewagą tych złych. Wiatraki wpadły w tarapaty, biogazownie i współspalanie biomasy z węglem mają się lepiej. Oto nasz alfabet kłopotów OZE.

Administracja. Problemem farm wiatrowych jest definicja budowli. W zapisach ustawowych nie ma jednoznaczności: czy budowlą, jak dotychczas, jest tylko fundament i wieża, czy także np. turbina. Ma to znaczenie, bo ta ostatnia jest najdroższa, a podatek płaci się od wartości. Jeśli gminy pobierające opłaty będą interpretować ustawę w ten drugi sposób (a zdaniem ekspertów to prawdopodobne), farmy wiatrowe mogą płacić około cztery razy wyższy podatek niż dotychczas.

Bankructwo przedsiębiorców, którzy postawili na OZE, to od 2017 r. realne zagrożenie, m.in. w branży wiatrowej po wprowadzeniu w życie tzw. ustawy odległościowej, zwanej antywiatrakową (patrz O). To głównie kłopot małych graczy, ale dużych też dotknie (np. Tauron rozważa zbycie aktywów wiatrowych).

Certyfikaty zielone, czyli prawa majątkowe poświadczające wyprodukowanie energii z OZE. Dziś ich ceny oscylują wokół 40 zł, a nie ok. 250 zł, jak zakładano, tworząc system. To efekt nadpodaży wynikającej m.in. ze zwiększenia współspalania biomasy z węglem (to też zalicza się do OZE). Nadpodaż ta na koniec 2016 r. szacowana jest na 3 TWh. To dużo (roczna produkcja energii w Polsce to 160 TWh), stąd tak duże spadki cen certyfikatów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • antek(2016-12-21 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Blisko mego domu miały stać wiatraki,ale dzięki ustawie odległościowej ich nie będzie.(mieszkam na wsi)Mam jedno pytanie.Dlaczego wiatraków nie stawia się w miastach tak blisko zabudowań jak na wsi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Józek gość(2017-04-20 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Ministrze co z dopłatami do instalacji fotowoltaicznej i dotacjami do tych inwestycji dla osób fizycznych z UE.Za chwilę miesiąc maj a na Podkarpaciu do chwili obecnej kompletna cisza i brak pożądanego zainteresowania ze strony osób odpowiedzialnych z Urzędu Wojewódzkiego. Jeżeli obudzą się w jesieni to rok z głowy. Może weryfikacja i wylot zdopinguje do roboty. .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie