statystyki

Zielona energia w Polsce przyduszona prawem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.04.2017, 07:40; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:51
prąd-gaz-euro-energetyka-pieniądze

Od 2016 r. obowiązuje w Polsce zmieniony system wsparcia OZE.źródło: ShutterStock

Polska nie wypełni celu UE. Nie ma szans, by w 2020 r. 15 proc. wyprodukowanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Ustanowione w 2010 r. cele OZE początkowo realizowaliśmy z nadwyżką, jednak w 2016 r., gdy udział zielonej energii w naszym miksie powinien osiągnąć 13,9 proc., wyniósł 13,5 proc. Według analityków firmy doradczej Ecofys i Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, autorów opublikowanego wczoraj raportu, przy pesymistycznym scenariuszu w 2020 r. udział ten wyniesie 10 proc. (przy założeniu, że rośnie popyt na prąd, a nie budujemy więcej instalacji), a w wersji optymistycznej 13,8 proc. (przy założeniu, że zapotrzebowanie nie rośnie, i będą nowe projekty OZE). A niezrealizowanie celu będzie nas kosztować.

– Kraj członkowski naraża się na obowiązkowe wpłaty do specjalnego funduszu UE, który ma finansować inwestycje energetyczno-klimatyczne. De facto jest to konieczność finansowania rozwoju OZE, tylko niekoniecznie w granicach własnego państwa – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie