statystyki

Czy biomasa to paliwo odnawialne?

autor: Magdalena Cedro, Marceli Sommer07.11.2019, 11:01; Aktualizacja: 07.11.2019, 11:09
elektrownia biomasowa- splanie biomasy-biomasa

Elektrownia biomasowaźródło: ShutterStock

Przeciwnicy uznania biomasy za OZE wskazują, że jej spalanie prowadzi do wycinki drzew. Zwolennicy, że można zasadzić nowe drzewa.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w UE podwoiła się ilość energii pozyskiwanej z drewna. Częściowo to zasługa uznania w 2009 r. biomasy za odnawialne źródło energii (OZE). Dzięki temu producenci w wielu krajach uzyskali szansę na subsydia, a rynek wszedł w fazę szybkiego rozwoju. W Unii trwa jednak spór, czy ten stan rzeczy powinien zostać utrzymany. Pozyskiwanie energii z biomasy prowadzi nie tylko do emisji gazów cieplarnianych, lecz także zwiększa wycinkę drzew.

Pierwotnym argumentem za traktowaniem drzewnej biomasy jako źródła zielonej energii była chęć premiowania celulozowni i tartaków, które wykorzystywały odpadki z produkcji zamiast oleju napędowego. Sytuacja zmieniła się, gdy produkcja drzewnego paliwa sama stała się opłacalnym biznesem, przerastając nierzadko słabnący przemysł papierowo-celulozowy i napędzając wycinki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie