Samo wypracowanie stażu pracy to nie wszystko. O tym w jakiej wysokości wypłacona zostanie emerytura decyduje szereg czynników, o których mowa w ustawie z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)
.
1
2. Przy obliczaniu emerytury okresy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Prawo do emerytury zróżnicowane jest od daty urodzenia osoby ubiedającej sięo świadczenie. Istnieją dwie podstawowe grupy: urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, oraz po 31 grudnia 1948 roku. Młodsi ubezpieczeni muszą przekroczyć wymagany wiek.
Urodzeni przed 1949 rokiem muszą ukończyć wiek emerytalny określony przepisami, o raz legitymować się okresem składkowym i nieskładkowem (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn)
ShutterStock
2 3. Emeryturę, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru świadczenia, o którym mowa w art. 21 podstawa wymiaru emerytury, ust. 1 pkt 1 i ust. 2, oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających do dnia nabycia uprawnień do emerytury.
ShutterStock
3 4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
ShutterStock
4 5. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru emerytury przyjętej do obliczenia świadczenia przedemerytalnego.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję