Ile może zająć komornik: Nowe limity dla emerytów w 2017 roku

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 24.10.2016, 09:28
senior emeryt emerytura

149 tys. osób pobiera emeryturę minimalną z ZUSźródło: ShutterStock

Kwota wolna od potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia będzie wynosiła 75 proc. najniższej emerytury. Zasada ta obowiązywać będzie także w przypadku zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), którą Sejm jednogłośnie przyjął w piątek. Przy czym ustawa zakłada, że pozostawione zostaną obecnie obowiązujące progi dotyczące zróżnicowania wysokości potrąceń w zależności od rodzaju zaległości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • Paulina(2017-07-20 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Komornik potrąca mi z emerytury słuszną kwotę. Mam 65 lat i podjęłam pracę na umowę zlecenie. Czy to wynagrodzenie podlega również egzekucji?

    Odpowiedz
  • lolo(2017-08-02 11:51) Zgłoś naruszenie 40

    Jeżeli szukamy sprawiedliwosci i uczciwosci na tym swiecie. to proponuje wziąść pod uwage, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Im wyżej siedzisz tym samym mniej dostrzegasz na dole.Na górze koryto jest zawsze jednakowe, tylko ****** się zmieniaja przy nim. Tak bylo jest i bedzie.

    Odpowiedz
  • Iga(2017-08-06 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Iga.Na reke dostaje 1982 zl.renty,komornik potracil mi i dostalam 1398zl.To jak to wyglada w praktyce.Kto kogo robi w balona.Czytalam, ze komornik powinien zostawic mi 1500zl.Jak ja stara mam zroboc oplaty i jeszcze wyzyc?

    Odpowiedz
  • dariusz(2017-08-25 01:29) Zgłoś naruszenie 00

    największy problem to po prostu komornicy. Oni tak wiele biorą dla siebie że większość tych długów się nie spłaca. I to grabienie ludzi nigdy się nie kończy. I z tego powodu większość ludzi siedzi w szarej strefie. Bo im się nie opłaca pracować. weźcie się za komorników w końcu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marta(2017-09-23 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Mojej babci zajelo emeryture 3 komornikow za 1zadluzenie. Czy ma komornik prawo zajac za1 zadluzenie konto,zus oraz urzad skarbowy.

    Odpowiedz
  • Ela(2017-11-06 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę państwa, mam dług w Zus, i jestem emerytką. Mam ponad 2 tys. emerytury. W zus mi powiedziano,ze mogą zostawić mi 750 zł a resztę zabrać. A przecież Ustawa mówi co innego. Może ktoś mi coś na ten temat napisze., bo z tego wynika,ze ten co otrzymuje emeryturę , np. 1000 zl, zostawiaja jemu 750 i mnie,, która wypracowalam emeryturę wyższsza również tyle samo! A wię , kto ma malutką emeryture, to Tylko się zadłużać!!! Czy ja dobrze myślę??

    Odpowiedz
  • Mark(2017-11-23 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego z renty komornik zabiera z brutto ?

    Odpowiedz
  • emerytka(2018-02-23 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie ZUS potrąca 25% z emerytury i kiedy ona trafi na konto bankowe to następne 65% potrąca Bank. Ni jak to się ma do ustawy. Co zrobić z takim stanem rzeczy. Pisałam do Banku ale nic nie odpowiedzieli. Banda złodziej. Ustawa sobie, a praktyka sobie.

    Odpowiedz