statystyki

Oczyszczeni z zarzutów pogranicznicy szybciej wrócą do służby

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2019, 10:51; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:51
Funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, będzie mógł przeczytać dokumenty zawierające oskarżenia przeciwko niemu i sporządzać kopie oraz odpisy akt postępowania.

Funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, będzie mógł przeczytać dokumenty zawierające oskarżenia przeciwko niemu i sporządzać kopie oraz odpisy akt postępowania.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, będzie mógł przeczytać dokumenty zawierające oskarżenia przeciwko niemu i sporządzać kopie oraz odpisy akt postępowania.

Taką zmianę przewiduje przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Musiał on powstać z powodu zmian przewidzianych w ustawie z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1091). Ustawa ta wprowadziła podstawę prawną dla możliwości przywrócenia do służby pogranicznika, któremu została wymierzona kara dyscyplinarna wydalenia ze służby, jeżeli zapadło prawomocne orzeczenie oczyszczające z zarzutów.

Nowy projekt określa m.in., że szef resortu spraw wewnętrznych będzie mieć władzę dyscyplinarną nie tylko wobec komendanta głównego, ale także wobec wszystkich funkcjonariuszy. Jeśli więc minister rozpocznie postępowanie dyscyplinarne, to w przypadku sporu nie będzie mogło być dalej prowadzone przez komendanta głównego. W efekcie postępowania dyscyplinarnego funkcjonariusz może być uniewinniony, jeżeli nie zostały potwierdzone zarzuty stawiane obwinionemu lub jeśli postępowanie w sprawie o przestępstwo zostało zakończone orzeczeniem o uniewinnieniu. Projekt zakłada też, że jeżeli w dniu wydania orzeczenia zachodzi okoliczność uzasadniająca umorzenie, to o takim zakończeniu sprawy rozstrzyga się w orzeczeniu dyscyplinarnym.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane