Zastanawiasz się nad wyjazdem do sanatorium w 2024 roku? To wciąż jest możliwe. Lata oczekiwania na turnusy finansowane przez NFZ odeszły w niepamięć. W którym regionie kraju czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne jest najkrótszy? Ile kosztuje pobyt w sanatorium? Dowiesz się z artykułu.

Długość oczekiwania na sanatorium z NFZ. Od czego zależy?

Na to, ile będziemy czekać na wyjazd do sanatorium, wpływają różne czynniki. Należą do nich m.in. liczba miejsc w uzdrowiskach w poszczególnych oddziałach NFZ; liczba pacjentów w kolejce w danym województwie; stan zdrowia pacjenta; liczba rezygnacji z wyznaczonych terminów turnusów, czyli tzw. zwroty.

W kraju mamy 16 wojewódzkich oddziałów NFZ, które rejestrują i realizują skierowania na turnusy sanatoryjne. O przynależności do poszczególnych oddziałów decyduje miejsce zamieszkania pacjenta.

Wyjazd do sanatorium w 2024 r. Jak długie są kolejki?

Czas oczekiwania na sanatorium jest liczony od daty złożenia skierowania w NFZ (nie od daty wystawienia go przez lekarza). Dziś lekarz przekazuje e-skierowanie drogą elektroniczną do NFZ.

Ważne

TUTAJ można sprawdzić swoją kolejkę do sanatorium.

To jedyna oficjalna przeglądarka skierowań NFZ. Aby sprawdzić aktualne informacje o statusie skierowania, należy wpisać numer skierowania i swoją datę urodzenia. Przeglądarka jest bezpłatna.

Warto wiedzieć, że niektóre strony internetowe proponują płatne SMS-owe powiadomienie o statusie skierowania do sanatorium. To nie jest usługa Narodowego Funduszu Zdrowia i nie należy podawać swoich danych. Zachowaj szczególną ostrożność zawsze, gdy udostępniasz swoje dane. Przestępcy mogą je nielegalnie wykorzystać.

Czas oczekiwania w poszczególnych województwach

Szacowany czas oczekiwania w kolejce do sanatorium w poszczególnych województwach (dane NFZ ze stycznia 2024 r.): dolnośląskie – 9 miesięcy, kujawsko-pomorskie – 7 miesięcy, lubelskie – 4 miesiące, lubuskie – 11 miesięcy, łódzkie – 9 miesięcy, małopolskie – 11 miesięcy, mazowieckie – 11 miesięcy, opolskie – 10 miesięcy, podkarpackie – 8 miesięcy, podlaskie – 6 miesięcy, pomorskie – 8 miesięcy, śląskie – 12 miesięcy, świętokrzyskie – 9 miesięcy, warmińsko-mazurskie – 3 miesiące, wielkopolskie – 9 miesięcy, zachodniopomorskie – 7 miesięcy.

Ile kosztuje sanatorium? [AKTUALNY CENNIK]

Każdy dorosły pacjent przebywający w sanatorium musi zapłacić za zakwaterowanie i wyżywienie. Cena zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego (podział: I sezon to październik-kwiecień, sezon II to maj-wrzesień). O wysokości opłat decyduje Ministerstwo Zdrowia. Według przepisów pacjent nie może ponosić wyższych opłat niż te, które ustaliło Ministerstwo Zdrowia.

Turnus to zazwyczaj 21 dni, więc stawkę dzienną należy pomnożyć przez 21. Szczegółowe informacje o stawkach dziennych znajdują się w tabeli poniżej.

Stawki dzienne w sanatorium / Narodowy Fundusz Zdrowia

Wyjazd do sanatorium. Za co NFZ nie zapłaci?

Planując pobyt w sanatorium, należy wziąć pod uwagę koszt przejazdu do sanatorium i z powrotem. Samemu należy opłacić również pobyt opiekuna; wyżywienie i zakwaterowanie podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego; dodatkowe opłaty, np. opłatę klimatyczną czy koszty zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych niezwiązanych z chorobą, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na turnus sanatoryjny.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia