O czym warto pamiętać, gdy planujemy przejście na emeryturę? Oto 5 czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu terminu złożenia wniosku o świadczenie.
- Wniosek o emeryturę najkorzystniej złożyć w drugiej połowie roku
- Nie warto czekać do ostatniego dnia miesiąca z rozwiązaniem umowy o pracę
- Zbyt wczesne złożenie wniosku może skutkować odmową
- Dobrze zwrócić uwagę na tablice trwania życia
- Decyzję o terminie złożenia wniosku można skonsultować z doradcą ZUS
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, wskazuje czynniki, które pomogą wybrać najbardziej korzystny moment w roku do złożenia wniosku o emeryturę w ZUS.
Wniosek o emeryturę najkorzystniej złożyć w drugiej połowie roku
Najbardziej korzystny czas na złożenie wniosku to druga połowa roku. Od początku czerwca ZUS przeprowadza waloryzację składek na koncie ubezpieczonych, co skutkuje wyliczaniem świadczenia od wyższej podstawy. Jeśli odłożymy moment złożenia wniosku do lipca lub kolejnych miesięcy, jest prawdopodobieństwo, że otrzymamy wyższą kwotę świadczenia.
Waloryzacja składek emerytalnych i kapitału początkowego zapisanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego ma istotny wpływ na podstawę obliczenia emerytury.
Zgromadzone kwoty, w tym kapitał początkowy, podlegają przede wszystkim waloryzacjom (podwyżkom) rocznym, które są przeprowadzane od 1 czerwca każdego roku kalendarzowego. Odbywa się to przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji ogłoszonego za poprzedni rok. Operacji tej podlegają kwoty zapisane na koncie i subkoncie na dzień 31 stycznia roku, za który przeprowadzana jest waloryzacja, powiększone o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji.
Nie warto czekać do ostatniego dnia miesiąca z rozwiązaniem umowy o pracę
Z rozwiązaniem umowy o pracę nie warto zwlekać do ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli spełniasz warunki do otrzymania świadczenia emerytalnego, a umowę o pracę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i jednocześnie złożysz świadectwo pracy, wypłata emerytury nastąpi dopiero w kolejnym miesiącu.
W przypadku gdy rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz w ZUS wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek. Dzięki temu otrzymasz dwie wypłaty w jednym miesiącu.
Zbyt wczesne złożenie wniosku może skutkować odmową
Złożenie wniosku o emeryturę na kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) może okazać się zupełnie bezowocne.
W przypadku gdy złożymy wniosek wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia, decyzja może być odmowna z powodu niespełnienia warunku osiągnięcia wieku emerytalnego.
Wówczas wniosek o emeryturę trzeba złożyć ponownie, najwcześniej miesiąc przed datą urodzin .
Dobrze zwrócić uwagę na tablice trwania życia
Kiedy ZUS wylicza wysokość emerytury, zebrane składki i kapitał dzieli przez dalsze prognozowane trwanie życia wyrażone w miesiącach, które raz w roku publikowane jest w formie tabel przez Główny Urząd Statystyczny. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w dacie złożenia wniosku o emeryturę, czy dniu ukończenia wieku emerytalnego.
Decyzję o terminie złożenia wniosku można skonsultować z doradcą ZUS
Przed ostateczną decyzją wyboru dnia złożenia wniosku o emeryturę warto skonsultować się z doradcą ZUS, który rozpatrzy różne warianty i przedstawi kilka rozwiązań.
Źródło: Zielona linia