Dodatek za wysługę lat (określany też stażowym) to jeden z obowiązkowych składników wynagrodzenia nauczycielskiego. W jaki sposób wylicza się staż pracy, który uprawnia do otrzymania dodatku?
Dodatek za wysługę lat wynosi 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Górna granica to 20 proc. Nauczyciel, który wykonuje więcej niż jedną umowę o pracę, może pobrać dodatek stażowy ustalony odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Dodatek stażowy dla nauczycieli. Co się do niego wlicza?
Pierwszego dodatku za wysługę lat nauczyciel może się spodziewać od czwartego roku zatrudnienia, po zakończeniu trzeciego roku pracy. Wynosi wówczas 3 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
Co istotne, wytyczne dotyczące otrzymania dodatku od czwartego roku pracy nie dotyczą jedynie zatrudnienia w charakterze nauczyciela.
Wliczane są również: czas zatrudnienia we wszystkich poprzednich zakładach pracy czy inne udowodnione okresy, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych, jak np.:
- służba wojskowa, pod warunkiem wskazanym w art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej
- urlop wychowawczy
- okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych
- praca w rolnictwie w przypadkach, które określa ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy
Wszystkie okresy zatrudnienia należy udokumentować świadectwami pracy. Warto pamiętać o tym od razu w momencie zatrudnienia.
Jeśli pracownik przedstawi dokumenty w późniejszym czasie, pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie. Jednak w tej sytuacji będzie obejmowało okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz.
Czego nie wlicza się do dodatku?
Podczas ustalania dodatku do lat stażu nie wlicza się:
- okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia, umowy agencyjnej, umowy o dzieło)
- okresów prowadzenia działalności gospodarczej
- okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony (w tej sytuacji okresy uprawniające do dodatku ustala się osobno dla każdego stosunku pracy; wyjątek to zatrudnienie nauczyciela w kilku stosunkach pracy jednocześnie, kiedy łączny wymiar nie przekracza obowiązującego wymiaru zajęć)
Podsumowanie
Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi po udowodnieniu 3-letniego okresu pracy, do którego wliczają się również inne miejsca pracy niż szkoła. Jest przyznawany za dni, za które pracownikowi należy się wynagrodzenie, a także za okresy nieobecności w pracy z powodu np. choroby czy konieczności opieki nad dzieckiem czy chorym członkiem rodziny (za które pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy czy opiekuńczy).
Dodatek stażowy wynosi 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.