statystyki

Świadczenie przedemerytalne możliwe nie tylko dla zatrudnionych na etacie

autor: Ryszard Sadlik18.08.2016, 10:20; Aktualizacja: 18.08.2016, 10:28
pieniądze

Nie trzeba oddzielnie występować do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracyźródło: ShutterStock

Choć przepisy nie pozwalają z niego skorzystać zleceniobiorcom, ci otrzymają je, gdy udowodnią, że tak naprawdę byli pracownikami. Mogą to zrobić w postępowaniu przed sądem ubezpieczeń społecznych.

Świadczenie przedemerytalne ma stanowić pomost między okresem zatrudnienia a uzyskaniem emerytury. Warunki nabycia tego świadczenia określają szczegółowo przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Przewidują one różne możliwości nabycia prawa do tego świadczenia w zależności od wieku osoby uprawnionej, okresu uprawniającego do emerytury, okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy albo pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz okresu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Może na nie liczyć osoba, która:

1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat (kobieta) oraz 61 lat (mężczyzna) i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna),

2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat (kobieta) oraz 60 lat (mężczyzna) oraz posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat (kobieta) i 35 lat (mężczyzna),


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • dramat(2016-08-18 11:56) Zgłoś naruszenie 131

  A co z ludzmi,którzy przepracowali 40 lat+ ostatnio prowadzili działalność gospodarczą są w wieku 59+.Działalnosc musieli zlikwidować z powodu sytacji na rynku.Sumiennie się rozliczyli,nie kombinowali ,upadłością ,długami,komornikiem itp.Teraz zostali bez żadnych środków do życia ,Mają wypracowany kapitał i co -śmietnik zupełny .Nikt ich nie zatrudni w tym wieku,są to ludzie schorowani,przepracowani.Zaczynali prace w wieku 15 lat.Ich wypracowany kapitał jawnie rozkradają niby emeryci po 15/20 latach pracy,a dla tych co sumiennie pracowali 40 lat+ ,płacili składki ,kasy brak.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a(2016-08-18 15:16) Zgłoś naruszenie 63

  Konieczne jest skorzystanie z opieki społecznej. Mają dla alkoholików, to tym bardziej dla uczciwych ludzi. Trzeba będzie poczekać aż do uzyskania wieku, ale socjal się należy jak psu buda. Proszę się udać do właściwego MOPS-u. Dopłaty do rachunków, bony żywnościowe. Aha no i Caritas - tyle biorą z budżetu, że żywność i ubiór, bez łaski mogą zapewnić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ???(2016-08-24 14:23) Zgłoś naruszenie 40

  właśnie należę do osób, które nic nie dostają za uczciwą pracę. Byłam w sądzie i mam sobie iść do pracy w wieku 58 lat. Koszmar, tak właśnie wygląda rzeczywistość. Urząd Pracy udaje, że jeszcze pracę znajdę i wyznacza mi terminy spotkań, które nic nie załatwiają.Jestem bez grosza, nikt mi nie pomoże. Czyżby na takich ludziach jak ja Państwo chciało jeszcze coś ugrać.

  Odpowiedz
 • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-08-21 12:34) Zgłoś naruszenie 20

  ACO ZTYMNI PANAMNI CO MAJO TERAZ63 LATA STAZ48LAT16 W WARUNKACH SZKODLIWYCH NIE UZNANE PRZEZ SOD I ZUS.ROCZNIK1953 ZACZYNALI PRACE MAJOC15 LAT.MAMY NATO SWIADECTWA.GDZIE JESTRPO DO NIEGO PISALEM BEZ KONKRETOW GDZIE TK UE I KOMISJA WENECKA.WSZYSCY POBIERAJO WYSOKIE GAZE ALE NARUD MAJO W DUPIE BO WAZNY DLA NICH TRYBUNAL.A TRYBUNAL ZA TUSKA ROBIL CO CHCIAL I NA WSZYSTKO BYLA ZGODA.JA SIE PYTAM DLA KOGO JEST POLSKA DLA PETRU SCHETYNY CZY KJIOWSKIEGO I WATASZKI JEGO.CZY CHCECIE ZEBY CI WSZYSCY PRZYJECHALI ODWIEDZIC SEJM I SENAT ALE NIE NA PROZNO.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PROSTE(2016-08-22 09:13) Zgłoś naruszenie 10

  40 lat pracy płaconych składek,wypracowany kapitał =dobrowolna emerytura.Proste i sprawiedliwe rozwiązanie .Zlikwiduje się tych niby emerytów po 15/20 latach pracy tzw.agentów.A ludzie którzy naprawdę pracowali odejdą na zasłużoną emeryturę.Bez kombinacji.AMEN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane