Niektóre osoby, którym ZUS ustalił już prawo do emerytury, mają szansę na podwyższenie wysokości przysługującego im świadczenia. Może mieć to miejsce tylko w określonych przypadkach i trzeba w tym celu podjąć odpowiednie kroki.
Komu ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę?
Wysokość emerytury jest uzależniona w największym stopniu od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się zawsze dodatkowo zastanowić, który moment w danym roku będzie tym najkorzystniejszym do przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także wypłatę przez ZUS trzynastej i czternastej emerytury. Pomimo tych zabiegów może się zdarzyć, że wysokość uzyskanego świadczenia nie będzie zadowalająca, a po pewnym – już po ustaleniu prawa do emerytury – warto będzie zgłosić wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia (wniosek ERPO). Konsekwencją takiego działania może bowiem być wzrost wysokości świadczenia.
Prawo do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia przyznanego na nowych zasadach mają przede wszystkim osoby, które po przyznaniu emerytury lub renty nadal pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Przysługuje ono jednak również tym emerytom, którzy dopiero po czasie mogą udokumentować swoje zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub po przyznaniu świadczenia.
Przeliczenie emerytury jest możliwe tylko na wniosek
Aby ZUS mógł dokonać przeliczenia, niezbędne jest złożenie wniosku. Co ważne, nie może on spowodować, że wysokość świadczenia po ponownym przeliczeniu będzie niższa. Gdyby taki był efekt wyliczeń, ZUS będzie dalej wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.
W sytuacji gdy po przyznaniu emerytury wnioskujący pracował lub podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu, składki, które zostały zapisane na jego koncie po tym, jak zaczął pobierać emeryturę, ZUS podzieli przez średnie dalsze trwanie życia, które zostanie ustalone w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Jeśli wnioskujący kontynuuje zatrudnienie, wniosek o przeliczenie świadczenia może złożyć po upływie roku kalendarzowego. Natomiast jeśli zakończył zatrudnienie, to wniosek może złożyć bezpośrednio po jego zakończeniu. Emeryturę zostanie przeliczona od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony.
Podstawa prawna
art. 108 – 113 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1251)