Dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów rząd zajmie się między innymi projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany dotyczą sposobu naliczania składki zdrowotnej. Jaka propozycja leży na stole?

Na posiedzeniu rządu zostanie podjęta rozmowa o projekcie ustawy, który zakłada wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

To propozycja, która rozczarowała przedsiębiorców, którzy liczyli przede wszystkim na odwrócenie negatywnych zmian spowodowanych Polskim Ładem.

Co dalej ze składką zdrowotną

Wspomniany projekt, jak czytamy, wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenia zdrowotne od 1 stycznia 2022 roku w wyniku zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

"(…) potrzebne jest wprowadzenie zmian zgodnie którymi przedsiębiorcy nie będą dodatkowo obciążani składką zdrowotną płaconą od przychodów (dochodów) osiąganych w przypadku zbycia środków trwałych, co w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej" – podano.

Sam Maciej Berek, członek Rady Ministrów, komentował ostatnio w serwisie X, że nowe regulacje są "dalece mniej niż zadeklarowane i potrzebne zmiany w składce zdrowotnej".

"Jak posprzątać po Polskim (nie)Ładzie i wesprzeć przedsiębiorców nadal rozmawiamy w gronie ministrów. Rozwiązanie tego nie jest łatwe, ale musimy je znaleźć" – poinformował.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej – kogo obejmują?

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego.

W przypadku osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.

Przedsiębiorcy liczyli na więcej

Tymczasem przedsiębiorcy liczyli na dużo większe zmiany. Jak napisał Adam Abramowicz, były Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, oczekuje się powrotu do składki ryczałtowej tak, jak to było przed Polskim Ładem. "Przedsiębiorcy głosowali na KO ze względu na tę wyborczą obietnicę. Zero składki od środków trwałych nie jest tym, co było obiecane" – napisał w serwisie X.

Na przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej liczyli również pracodawcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan. W ostatnio opublikowanym raporcie organizacja przypomniała ten postulat i podkreśliła, że rząd nie podjął w tym zakresie istotnych działań.

"Wciąż nie przedstawiono propozycji uproszczenia systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, co było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych. Obciążenia związane z Polskim Ładem zmniejszają możliwości inwestycyjne i konkurencyjność firm, co negatywnie wpływa na rozwój gospodarki" – czytamy w raporcie Konfederacji Lewiatan.