W południe rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego przekazana zostanie informacja szefa resortu finansów i ministry zdrowia na temat propozycji zmian w systemie rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jakie propozycje leżą na stole? Odpowiadamy.

W przypadku zmian w naliczaniu składki zdrowotnej mowa o dwóch zmianach.

Składka zdrowotna a dochód ze sprzedaży środków trwałych

Niedawno informowaliśmy o projekcie ustawy, który zakłada, że dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego.

– To nie jest wielka rzecz, ani rewolucja, ale to było oczekiwane, czyli niepłacenie składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. To bardzo wkurzało średnich przedsiębiorców. To było niemądre i cieszę się, że udało mi się doprowadzić partie koalicji do wspólnej decyzji. Umówiliśmy się także, że za tydzień ta dzisiejsza ustawa zostanie uzupełniona o ten projekt obniżenia składki zdrowotnej – mówił Donald Tusk podczas konferencji po posiedzeniu rządu w październiku.

Jednak to nie koniec zmian w tym zakresie.

Składka zdrowotna 2025. Ulga dla przedsiębiorców

Po pierwszy, jak pisaliśmy, przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej dla prowadzących działalność. Na stole pojawiły się jednak inne propozycje.

Jak poinformował Maciej Berek, członek Rady Ministrów, finalna rozmowa i decyzja o zmianach w składce zdrowotnej zapadnie na dzisiejszym posiedzeniu. Wskazał on, że będzie to zmiana "korzysta dla przedsiębiorców i realna do udźwignięcia przez budżet". W rozmowie w Polsat News uzupełniał, że zmiany spowodują ulgę na poziomie około 1 mld złotych.

Z kolei w "Fakcie" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że rozwiązanie dotyczące obniżki składki zdrowotnej będzie składało się z dwóch etapów. Mowa o tym, że oprócz zniesienia składki od sprzedaży aktywów trwałych, wprowadzi się ulgę w składce.

Pierwszy etap jej obniżenia planowany jest na 2025 rok, a drugi w 2026 roku.

Polityczne propozycje zmian w składce zdrowotnej

Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa z Grant Thornton, pokazała konsekwencje zmian w zakresie składki zdrowotnej, które proponowane są przez trzy partie koalicyjne. Czy uda się je pogodzić?

Trzecia Droga chciałaby, aby zryczałtowana wysokość składki była zależna od progów dochodowych i wynosiła od 4 do 9,5 proc. średniego wynagrodzenia. Koalicja Obywatelska przedstawiła kilka miesięcy temu, aby składka była zależna od formy opodatkowania: na skali wynosiłaby np. 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei Lewica proponowała, aby składka zdrowotna była jednakowa dla wszystkich i wynosiła 9 proc.

"Przepisy dotyczące składki zdrowotnej są niewątpliwie bardzo skomplikowane i na pewno wymagają zmiany i uproszczenia, ale powinna być to zmiana kompleksowa, która obejmie wszystkie grupy społeczne i pozostanie niezmieniona przez lata" – podsumowała Małgorzata Samborska.

Składka zdrowotna – ile wynosi obecnie?

Od 2022 roku składka zdrowotna zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów.

W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) składka zdrowotna stanowi 9 proc. wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej). Dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego (19 proc.) wynosi ona 4,9 proc. podstawy wymiaru.

Minimalna składka zdrowotna w 2024 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku, wynosi 381,78 zł.