W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Okazuje się, że rząd przyjął - jak napisał Łukasz Kozłowski - wariant "absolutne minimum" - czyli wyłączenie naliczania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych.

Na stronie Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wcześniej politycy poszczególnych partii zapowiadali, że w sprawie składki zdrowotnej dochodzi już między nimi do porozumienia.

Projekt skomentował w serwisie X Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich: – Czyli realizowany będzie wariant "absolutne minimum" dla zmian w składce zdrowotnej – napisał.

Zmiany w składce zdrowotnej

Jak czytamy, celem projektu jest wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niemateralialnych i prawnych.

"Potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od dnia 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu" - czytamy w celach projektu.

Jak podano, z perspektywy przedsiębiorców dużym problemem jest znaczne obciążenie składką zdrowotną, istotnie wpływające na rentowność prowadzonej działalności.

"Konieczność zapłaty składki zdrowotnej od części dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego poczytywana jest przez przedsiębiorców jako rozwiązanie niesprawiedliwe, niezwiązane z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy i mogące skutkować incydentalnym wzrostem dochodu przedsiębiorcy np. gdy zbywana jest nieruchomość, a tym samym wyższą składką zdrowotną. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie zmian zgodnie którymi przedsiębiorcy nie będą dodatkowo obciążani składką zdrowotną płaconą od przychodów (dochodów) osiąganych w przypadku zbycia środków trwałych, co w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej" – podano.

Naliczanie składki zdrowotnej – nowe zasady

Jak czytamy, zgodnie z proponowanym rozwiązaniem dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględnione w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowania skali podatkowej oraz dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego.

Odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.

W przypadku osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej (art. 81 ust. 2zd pkt 3 w projektowanym brzmieniu ustawy o świadczeniach).