W jaki sposób wyegzekwować alimenty na dzieci? Radca prawny Justyna Gruszka-Jeleń z Kancelarii Jaroch Pakos omawia, co należy zrobić krok po kroku, aby uzyskać zaległe środki finansowe od rodzica, który lekceważy obowiązek finansowego wsparcia swoich dzieci.

W jaki sposób wyegzekwować alimenty na dzieci?

  • Jeśli wyrok rozwodowy jest prawomocny, sąd doręcza nam wyrok opatrzony klauzulą wykonalności. W ten sposób uzyskujemy tytuł wykonawczy, który stanowi podstawę egzekucji komorniczej.
  • Kiedy sąd wyda wyrok wraz z klauzulą wykonalności (zazwyczaj trwa to kilka dni), należy zanieść lub wysłać dokument do wybranego przez nas komornika sądowego wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.
  • Następnie komornik podejmuje wszelkie czynności egzekucyjne, aby znaleźć majątek dłużnika niepłacącego alimentów, z którego może egzekwować alimenty.
  • Po złożonym przez nas wniosku kieruje zawiadomienie do dłużnika, czyli do małżonka, który nie płaci alimentów, o wszczęciu egzekucji i wzywa do dobrowolnego uiszczenia alimentów.
  • Jeśli dobrowolnie się nie uda, komornik dokonuje przymusowej egzekucji:na przykład zajmuje rachunek bankowyczy też prowadzi egzekucję z ruchomości lub z nieruchomości.
  • Komornik o wszystkich działaniach zawiadamia na bieżąco zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.

Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?

Zgodnie z art. 133 § 1 KRiO, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Rodzic powinien płacić alimenty na dziecko do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a także później w przypadku gdy będzie kontynuować edukację lub z innych przyczyn nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać.Wsparcie finansowe rodzica jest niezwykle ważne, by umożliwić potomstwu zdobycie wykształcenia i umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia w przyszłości.