statystyki

Emerytura częściowa nie wymaga zwolnienia się z pracy

autor: Bożena Wiktorowska29.06.2016, 17:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:23
emeryt, emerytura

Czy ZUS wymaga zwolnienia się z firmy?źródło: ShutterStock

Mężczyźni pobierający połowę swojego przyszłego świadczenia mają możliwość dorobienia bez ograniczeń.

Czy praca w Niemczech będzie doliczona do stażu

W tym roku kończę 65 lat. Moja kadrowa sprawdziła, że mój łączny staż pracy w Polsce wynosi 35 lat (okresy składkowe i nieskładkowe). Ale jeszcze przez pięć lat pracowałem w Niemczech, gdzie pracodawca opłacał za mnie składki. Czy ten okres może być doliczony do stażu uprawniającego do emerytury częściowej?

TAK

Przy ustalaniu prawa do emerytury częściowej, która jest obecnie przyznawana wyłącznie mężczyznom niemającym co najmniej 40 lat stażu w Polsce, uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia oraz okresy zrównane z okresami ubezpieczenia przebyte w państwach członkowskich UE/EFTA. Na takich samych zasadach jest doliczany staż ubezpieczeniowy nabyty w państwach, z którymi wiążą Polskę dwustronne umowy w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, o ile nie pokrywają się z okresami polskimi przebytymi zgodnie z polskim ustawodawstwem. Ze względu na to, że czytelnik nie spełnia warunku dotyczącego stażu na podstawie wyłącznie polskich okresów ubezpieczenia, czyli nie posiada co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych, ZUS zsumuje okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i w Niemczach i na tej podstawie przyzna prawo do emerytury częściowej.

Podstawa prawna

Art. 26b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

Czy do stażu są doliczone tylko okresy składkowe

W tym roku, ze względu na wiek, mogę się ubiegać o emeryturę częściową. Czy do wymaganego stażu uprawniającego do uzyskania świadczenia są zaliczane wyłącznie te okresy ubezpieczenia, za które były opłacane składki?

NIE

Nasz czytelnik może się ubiegać o emeryturę częściową, jeśli ukończył 65 lat w podwyższonym wieku emerytalnym, ale równocześnie musi udowodnić 40 lat składkowych i nieskładkowych. Przy czym lata, za które nie była opłacana danina, są doliczane do stażu uprawniającego do świadczenia w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Okresy te – jeśli będą zbyt krótkie – mogą być uzupełnione do wymaganych 40 lat okresami pracy w gospodarstwie rolnym lub okresami prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także okresami pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ta ostatnia możliwość dotyczy sytuacji, gdy wnioskodawca utracił prawo do takiej renty.

Podstawa prawna

Art. 26b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

Czy emerytura częściowa jest liczona po nowemu


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane